مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

نظام آموزشی کانادا

نظام آموزشی کانادا - Vira Study

کانادا نظام آموزشی دولتی قدرتمندی دارد که بودجه‌ی مناسبی به آن تخصیص داده شده است و بیشتر در سطح استانی اداره می‌شود. طبق قانون اساسی کانادا، آموزش وظیفه‌ای استانی است و به همین دلیل، تفاوت‌های قابل توجهی بین نظام‌های آموزشی استان‌های مختلف وجود دارد. در همه‌ی استان‌ها، دانش‌آموزان باید تا سن 16 سالگی در مدارس تحصیل کنند، به جز در استان‌های منیتبا، انتاریو و نیوبرانزویک که این محدوده‌ی سنی تا 18 سالگی است. از سوی دیگر، آموزش برای کانادایی‌ها بسیار مهم است و استانداردهای آموزشی به طور یکنواختی در سرتاسر کشور بالا است. هنگام انتخاب مدرسه در کانادا باید نوع، اندازه و مکان آن مؤسسه را در نظر گرفت. اگر به رشته‌ی تحصیلی خاصی علاقه‌مند هستید، ببینید در کدام کالج‌ها گزینه‌های بیشتری برای تحصیل در آن رشته دارید.

به طور کلی، تحصیل در کانادا و نظام آموزشی کانادا در سه سطح آموزشی سازماندهی شده است:

  • آموزش ابتدایی
  • آموزش متوسطه
  • آموزش عالی

هر استان و منطقه سال تحصیلی مخصوص به خود را دارد، اما معمولاً از سپتامبر شروع می‌شود و در ژوئن به پایان می رسد. مدارس از دوشنبه تا جمعه و معمولاً از 8 صبح تا 3 بعد از ظهر یا از 9 صبح تا 4 بعد از ظهر دایر هستند.

در این مقاله می‌خوانید:

سیستم آموزشی و مقاطع تحصیلی در کانادا

پیش‌ از مدرسه

قبل از مهد کودک، کودکان می‌توانند داوطلبانه به مراکز آموزشی پیش از مدرسه بروند. برنامه‌ی درسی این مراکز، اهداف آموزشی خاصی را دنبال می‌کند که به یادگیری و پیشرفت کودکان کمک می‌کند. معمولاً برای آمادگی کودکان در این پنج زمینه مفید است:

تحصیلات ابتدایی در کانادا - Vira Study

در کانادا، کودکان زیر پنج سال مجبور به حضور در مدرسه نیستند به همین دلیل اکثر مراکز پیش از مدرسه‌ی کانادا مانند آمادگی‌ها و کودکستان‌ها خصوصی هستند. با این حال، برخی از آن‌ها از دولت بودجه می‌گیرند که بیشترشان توسط دولت اداره می‌شوند.

مهد کودک

تحصیل در مهدکودک که عمدتاً تحت عنوان آموزش پیش‌دبستانی شناخته می‌شود، گامی برای ورود به نظام آموزشی است. جالب این‌جا است که محلی‌های کانادا از مهدکودک تحت عنوان «فیفِردون» یاد می‌کنند. کودک باید قبل از شروع سال تحصیلی، 4 سال و 7 ماهش شده باشد.  همه‌ی کودکان باید قبل از هفت سالگی به مهدکودک بروند.

شرط سنی ورود به مهدکودک‌های 5 ساله این است که کودک تا قبل از اول سپتامبر 5 سالش شده باشد و برای مهد کودک‌های 4 ساله، باید تا اول سپتامبر 4 سالش شده باشد. بسته به این‌که در کدام استان زندگی می‌کنید، مهدکودک می‌تواند اجباری یا اختیاری باشد. برای مثال، مهد کودک در سه استان بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک و جزیره‌ی پرنس ادوارد اجباری است.

قبل از مهد کودک، کودک می‌تواند به دلخواه در دوره‌های پیش از مدرسه شرکت کند. آموزش پیش‌دبستانی می‌تواند در مدارس دولتی، نیمه‌خصوصی یا خصوصی ارائه شود که به ترجیحاتتان بستگی دارد. در اکثر مناطق، سال اول آموزش پیش‌دبستانی رایگان است. برخی استان‌ها نیز سال‌های تحصیلی بیشتری را رایگان ارائه می‌دهند، مانند استان کبک، که مهدکودک رایگان را برای کودکان خانواده‌های کم درآمد یا افراد دارای معلولیت فراهم می‌آورد.

مقطع دبستان‌

در کانادا، مدارس ابتدایی برخی از بهترین امکانات یادگیری، معلمان عالی و برنامه‌های درسی پربار را فراهم می‌آورند. از نظر کیفیت آموزشی، کانادا در میان ثروتمندترین کشورهای جهان، رتبه‌ی سوم را دارد. بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت آن در ارائه‌ی برنامه‌های قوی خوانش، ریاضی و یادگیری علوم در سطوح ابتدایی و دبیرستان است.

در کانادا، آموزش ابتدایی که اغلب تحت عنوان دبستان شناخته می‌شود، برای کودکان اجباری است که از کلاس اول شروع می‌شود و تا کلاس ششم ادامه می‌یابد. میانگین سنی ورود به کلاس اول دبستان شش سال است. در اکثر استان‌ها، مدارس ابتدایی از کلاس اول (6 سال) تا کلاس هفتم (13 سال) ارائه می‌شوند.

به طور کلی تحصیل در استان کبک کمی متفاوت است و این استان نظام آموزشی متفاوتی دارد. زیرا دانش‌آموزان این استان تحصیلات ابتدایی خود را از پیش‌دبستانی (مهدکودک) شروع می‌کنند و تا کلاس هفتم ادامه می‌دهند. در بیشتر استان‌های کانادا، دانش‌آموزان بین‌المللی می‌توانند در مدارس انگلیسی، فرانسوی یا دوزبانه تحصیل کنند.  باز هم کبک متفاوت است و دانش‌آموزان به مدارس ابتدایی فرانسوی‌زبان می‌روند مگر این‌که والدینشان درخواست کنند که فرزندشان به زبان انگلیسی تحصیل کند.

مدارک لازم برای ثبت نام دانش‌آموزان در مدارس ابتدایی کانادا

  • گذراندن مقاطع تحصیلی متناسب با مقاطع تحصیلی کانادا
  • مدرک مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی
  • نتایج یا کارنامه‌ی تحصیلی کشورشان

البته این موارد مدارک کلی هستند. هر منطقه و استان نسبت به قوانین خود مدارک تکمیلی مختلفی را درخواست می‌کنند که معمولا مدارک عمومی است.

پرونده‌های مهاجرتی

پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا – اخذ شده توسط Vira Study

مقطع متوسطه

در رابطه با تحصیلات متوسطه، کانادا برخی از بهترین انتخاب‌ها را در اختیار دانش‌آموزان دبیرستانی قرار می‌دهد و آن‌ها را برای مرحله‌ی بعدی آموزش، حضور در دانشگاه یا کالج آماده می‌کند. آموزش متوسطه معمولاً برای نوجوانان 12 تا 18 ساله است که از کلاس هفتم شروع می‌شود. در همه‌ی استان‌ها، دانش‌آموزان تحصیلات متوسطه‌ی خود را تا پایه‌ی دوازدهم به پایان می‌رسانند، به جز دانش‌آموزان کبک که پس از کلاس یازدهم در یک برنامه‌ی آمادگی کالج یا دانشگاه ثبت نام می‌کنند.

برنامه‌های درسی دبیرستان‌های کانادا به دقت و کامل تنظیم می‌شوند تا دانش‌آموزان را به بهترین نحو برای تحصیلات عالی آماده کنند. حتی برخی از مدارس دولتی برخی آموزش‌های شغلی را در دبیرستان به دانش آموزان ارائه می‌دهند. در کانادا انواع مدارس متوسطه‌ی خصوصی، مستقل و تحت حمایت دولت وجود دارند. دانش‌آموزان می توانند در یک برنامه‌ی فشرده‌ی آموزش انگلیسی یا یک برنامه‌ی دانشگاهی همراه با آموزش انگلیسی ثبت نام کنند.

مدارس خصوصی در کانادا - Vira Study

مدارس دولتی

تأمین مالی و مدیریت دبیرستان‌های دولتی کانادا بر عهده‌ی دولت است. دانش‌آموزان دبیرستان‌های دولتی کانادا به طور مداوم آزمون‌های استاندارد می‌دهند تا در سطوح بالای جهانی قرار گیرند. علاوه بر این، دیپلم دبیرستان‌های کانادا در سراسر جهان پذیرفته می‌شود. در اکثر نقاط کانادا، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی یا هر دو تحصیل کنند.
برخی استان‌ها سیستم آموزشی خاص خود را دارند که شامل کلاس‌های مذهبی است. مدارس مذهبی نوعی مدارس دولتی هستند که برای همه‌ی دانش‌آموزان آزاد هستند.

مدارس دولتی در کانادا - Vira Study

مدارس خصوصی

مدارس خصوصی کانادا را می‌توان در هر منطقه‌ای یافت که جایگزین جذابی برای دانش‌آموزان دبیرستانی محسوب می‌شوند. مدارس خصوصی شهریه می‌گیرند، اما ملزم به پیروی از برنامه‌ی درسی مدارس دولتی آن استان یا منطقه هستند. به این ترتیب، دانش‌آموزان همان دوره‌ی تحصیلی دانش‌آموزان مدارس دولتی را دنبال می‌کنند. برخی از مدارس خصوصی علاوه بر رشته‌های آکادمیک سنتی، برنامه‌ی مذهبی نیز ارائه می‌دهند. مدارس خصوصی اغلب پسرانه یا دخترانه هستند.

تحصیلات عالی

آموزش عالی به همه‌ی برنامه‌های آموزشی‌ای اطلاق می‌شود که پس از پایه‌ی دوازدهم متوسطه ارائه می‌شوند. کانادا به عنوان کشوری پیشرو در ارائه‌ی بهترین آموزش‌های عالی در جهان شناخته می‌شود. انواع مختلفی ازتحصیلات عالی وجود دارد که هر کدام اهداف خاص خود را دارند. پس از پایان دبیرستان، دیگر تحصیل اجباری در کانادا به پایان می‌رسد که به آن «دوره‌ی دوم دبیرستان» یا «دوره‌ی ارشد دبیرستان» می‌گویند.

کسانی‌که به این سطح تحصیلی برسند،  می‌توانند یکی از این چهار مؤسسه‌ی‌ آموزش عالی در کانادا را انتخاب کنند: دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس تجاری یا کارآموزی، و مدارس حرفه‌ای و غیره.

دانشگاه‌های کانادا

مدارک دانشگاهی کانادا به طور گسترده معادل مدارک تحصیلی سایر دانشگاه‌های سراسر جهان مورد پذیرش هستند. بسیاری از برنامه‌های دانشگاهی شناخته‌شده‌ی بین‌المللی سراسر کانادا، در مناطق شهری و روستایی واقع شده‌اند. دانشگاه در کانادا یک مرکز آموزش عالی است که در آن می‌توان مدارک دانشگاهی طیف وسیعی از رشته‌ها را گرفت که با مدرک کارشناسی شروع می‌شود، پس از آن مدرک کارشناسی ارشد و در نهایت دکترا قرار دارد که بالاترین سطح تحصیل محسوب می‌شود. سال تحصیلی دو ترم است و از سپتامبر تا آوریل یا می طول می‌کشد. بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویان اجازه‌ی گذراندن ترم تابستانی نیز می‌دهند.

دانشگاه‌های برتر کانادا برای دانشجویان بین‌المللی عبارتند از:

کالج ها در کانادا - Vira Study

کالج‌ها در کانادا

کالج یک مؤسسه‌ی آموزشی عالی است که جز در برخی موارد، مدرک آموزش عالی اعطا نمی‌کند بلکه گواهی‌نامه یا دیپلم صادر می‌کنند که نشان‌دهنده‌ی گذراندن آن دوره است. برنامه‌های کالج‌ها در مقایسه با دانشگاه‌ها، کوتاه‌تر و شغل محورتر هستند. دوره‌های آموزش زبان از دوره‌های متداول کالج‌ها هستند که برای افزایش توانایی و اشتغال‌پذیری افراد ارائه می‌شوند. فارغ‌التحصیلان کالج می‌توانند آموزش‌های عملی و کاربردی مربوط به یک مهارت قابل فروش مانند طراحی گرافیک یا آشپزی را طی کنند.

مدارس فنی و حرفه‌ای

علاوه بر کالج‌های محلی که آموزش‌های حرفه‌ای ارائه می‌دهند، دانش‌آموزان می‌توانند در مدارس فنی سراسر کانادا یک حرفه یا فن را بیاموزند. آموزش فنی و حرفه‌ای گزینه‌ی قابل توجهی است که می‌تواند در نظر گرفته شود، به ویژه برای کسانی که قبلاً در بخش انتخابی خود شاغل بوده‌اند و فقط نیاز دارند مهارت‌های خود را به روز کنند یا برای کار در آمریکای شمالی مورد تأیید قرار گیرند. برنامه‌های فنی و حرفه‌ای بر توسعه‌ی حرفه‌ای تمرکز دارند و در رشته‌های مربوط به صنایع مختلف ارائه می‌شوند و ممکن است تحت عناوین مختلفی مانند کالج‌های حرفه ای، مدارس فنی یا کالج‌های شغلی شناخته شوند.

مدارس کارآموزی یا تجاری

در مدرسه‌ی تجاری یا کارآموزی، یادگیری در کلاس با آموزش در حین کار ترکیب می‌شود. از آن‌جا که یک متخصص ماهر به ندرت نیاز به مدرک کارشناسی دارد، مدارس بازرگانی مناسب‌ترین مکان برای آموزش‌های تجاری محسوب می‌شوند که عموماً برنامه‌های مختصرتری در کالج‌ها یا مؤسسات حرفه‌ای هستند. دانش‌آموزانی که در یک مدرسه‌ی تجاری ثبت نام می‌کنند، از نزدیک با یک سرپرست کار می‌کنند که تمام مهارت‌های مورد نیاز را بهشان آموزش می‌دهد تا بر این اساس، در حوزه‌ی آن حرفه‌ی انتخابی عمل کنند.

نیاز به مشاوره دارید؟

ما در ViraStudy در کنار شما هستیم، اگر در هر مرحله از مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در ViraSyudy در تماس باشید. ما با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا مشاور مطمئنی برای شما خواهیم بود.

از تحصیل و زندگی در کانادا بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: