مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

ویزای دانشجویی کانادا

ویزای دانشجویی کانادا

اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور گاهی برای دانشجویان ایرانی به رویا می‌ماند که با اطلاع از شرایط آن و همچنین تامین موارد لازم برای اخذ این ویزا امری دست‌یافتنی و شدنی است.

مقاله زیر را بخوانید تا از شرایط اولیه اخذ مجوزهای تحصیلی کانادا مطلع شوید. در مرحله بعد، فرم ارزیابی مهاجرت ما را تکمیل کنید. ما با شما تماس می‌گیریم تا در مورد شرایط و انتخاب‌های شما صحبت کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

جدیدترین تغییرات در مجوزهای تحصیلی کانادا (پس از ویروس کرونا):

مجوز تحصیلی کانادا چیست؟

سالانه بیش از 130،000 دانشجو برای تحصیل به کانادا می‌روند. برای این کار باید مجوز تحصیلی دولت کانادا را دریافت کنید. این مجوز که نوعی ویزای اقامت موقت (TRV) است، به دانشجویان اجازه می‌دهد تا به‌طور موقت در کانادا تحصیل کنند. به‌طور معمول، نام مؤسسه آموزشی و دوره تحصیلی دانشجو در مجوز قید می‌شود. متقاضیان این مجوز باید از شرایط خاصی برخوردار باشند.

نحوه دریافت مجوز تحصیلی

برای دریافت مجوز تحصیلی کانادا ابتدا باید از یک موسسه آموزشی درخواست پذیرش کنید. پس از دریافت پذیرش می‌توانید برای اخذ مجوز تحصیلی اقدام کنید. در کنار فرم پذیرش، از شما خواسته می‌شود مدارک‌تان را ارسال و الزامات تعیین‌شده توسط دولت کانادا را برآورده کنید.

اگر درخواست ویزای کانادا رد شود؟

درخواست متقاضی ممکن است به دلایل مختلف رد شود. مثلاً ممکن است تمکن مالی کافی نداشته باشد یا نتواند مدرکی دال بر اقامت موقت خود ارائه دهد. در این صورت باید درخواست خود را از نو بررسی کنید تا متوجه شوید چه اشتباهی رخ داده است. متقاضیان می‌توانند درخواست خود را مجدداً ارسال کنند و در صورت رفع مشکلات موفق به اخذ مجوز شوند.

ویزای کانادا - vira study

منابعی برای دانشجویان آینده‌نگر

اگر به تحصیل در کانادا علاقه‌مند هستید، ابتدا می‌بایست از یک مؤسسه آموزشی پذیرش بگیرید. این یعنی باید مستقیماً از دانشگاه مربوطه درخواست پذیرش کنید. کانادا فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای آموزش عالی در قالب مؤسسات آموزشی ارائه می‌دهد. ما در این مقاله برخی از گزینه‌ها را بررسی می‌کنیم تا بتوانید از آنها به‌عنوان نقطه شروع در تصمیم‌گیری خود استفاده کنید.

از مجوز تحصیلی تا اقامت دائم

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی کانادا تحصیلات خود را با امید یافتن کار و دریافت اقامت دائم در کانادا به پایان می‌رسانند. در برخی از دسته‌های اکسپرس اینتری، دانشجویان می‌توانند بدون برخورداری از تجربه کاری اقامت دائم بگیرند. دانشجویان اغلب برای کار درخواست می‌دهند و سپس از ویزای کار خود برای اقامت موقت استفاده می‌کنند. با کسب تجربه علمی و کاری در کانادا، گزینه‌های بیشتری برای اخذ اقامت دائم خواهید داشت.

درخواست از طریق برنامه جذب مستقیم دانشجو (SDS)

آن دسته از اتباع خارجی که در فهرست کشورهای خاص قرار دارند، می‌توانند از طریق برنامه جذب مستقیم دانشجو (SDS) درخواست اقامت دهند که معمولاً با سرعت بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) با دوره‌های آنلاین

برنامه مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا 3 سال پس از اتمام تحصیل در کانادا کار کنند. با توجه به شیوع ویروس کرونا، اعلام شد که فارغ‌التحصیلان می‌توانند با حضور در دوره‌های آنلاین برای دریافت این مجوز اقدام کنند.

الزامات مجوز تحصیلی کانادا و قوانین جدید برای دانشجویان بین‌المللی

برای اخذ مجوز تحصیلی کانادا باید از شرایط زیر برخوردار باشید:

 • افسر مهاجرت را متقاعد کنید که پس از پایان تحصیل کانادا را ترک خواهید کرد.
 • در اختیار داشتن فرم پذیرش از یک مؤسسه آموزشی
 • ثابت کنید که در مدت اقامت خود در کانادا از بودجه کافی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده‌تان برخوردارید.
 • قانون‌مدار بوده و سوابق مجرمانه نداشته باشید
 • خطری برای امنیت کانادا نداشته نباشد

در صحت و سلامت کامل به سر ببرید (در صورت لزوم، معاینات پزشکی را انجام دهید)

نکته: شاید لازم باشد مدارک بیشتری را برای دریافت پذیرش به افسر مهاجرت ارائه دهید. این مدارک با توجه به شرایط هر متقاضی متفاوت است که از طرف سفارت از شما خواسته خواهد شد.

چهار پرسش رایج در خصوص مجوزهای تحصیلی کانادا

به‌طور کلی، شما می‌توانید در طول مدت مجوز تحصیلی خود در کانادا بمانید. مجوز خود را بررسی کنید تا متوجه شوید چه زمانی منقضی خواهد شد. در برخی موارد می‌توانید برای تمدید مجوز اقدام کنید.

جواب مثبت است، اما کار کردن محدودیت‌هایی دارد:

 • شغل شما باید در محوطه دانشگاه باشد
 • یک دانشجوی بین‌المللی بوده و بورسیه تحصیلی داشته باشید
 • کار شما جزئی از برنامه تحصیلی‌تان باشد
 • کار شما شامل تحقیقات آکادمیک یا فلوشیپ فوق دکتری باشد
 • کار شما پس از فارغ‌التحصیلی و در یک رشته مرتبط با برنامه تحصیلی‌تان باشد

نکته: همسران دانشجویان بین‌المللی هم می‌توانند به‌طور موقت در کانادا کار کنند.

نکته: بسته به محل تحصیل خود در کانادا می‌توانید از راه‌های دیگری هم برای کار در حین تحصیل استفاده کنید.

خیر، در موارد زیر نیازی به اخذ مجوز تحصیلی نیست:

 • یک دوره آموزش زبان فرانسه یا انگلیسی را می‌گذرانید که بیشتر از سه ماه طول نمی‌کشد.
 • همسر یا فرزند دانشجو، یک افسر دیپلماتیک یا کنسولی، نماینده یک کشور خارجی یا نماینده سازمان ملل یا هر سازمان بین‌دولتی دیگری هستید که کانادا در آن عضویت دارد.

بله، می‌توانید. برای این کار باید فرم IMM 1249 را تکمیل کنید. این فرم توسط افرادی استفاده می‌شود که می‌خواهند برای تمدید مجوز تحصیلی خود در کانادا اقدام کنند. فرم IMM 1249 برای تغییر وضعیت یا تمدید اقامت در کانادا به‌عنوان دانشجو تکمیل می‌شود. این درخواست مختص ساکنان موقت است که به‌عنوان دانشجو در کانادا اقامت دارند.

نکته: افرادی که اقامت موقت معتبر دارند، می‌توانند برای تمدید اقامت خود اقدام کنند؛ به شرطی که حداقل 30 روز قبل از تاریخ انقضای مجوز فعلی خود درخواست دهند.

سه نکته مهم درباره مجوزهای تحصیلی کانادا

اگر مؤسسه مربوطه از شما بخواهد دوره‌هایی را قبل از پذیرش در دوره اصلی بگذرانید، مجوز تحصیلی شما برای مدت زمان دوره‌ها و یک سال پس از آن معتبر خواهد بود. وقتی در دوره اصلی پذیرفته شدید، باید برای تمدید اقامت خود به‌عنوان دانشجو اقدام کنید.

اگر دوره‌های خود را قبل از تاریخ مقرر در مجوز به پایان نرسانید، باید برای تمدید اقامت خود به‌عنوان دانشجو اقدام کنید. در غیر این صورت، باید دست از تحصیل بکشید و کانادا را ترک کنید.

اگر تحصیلات خود را زودتر به اتمام برسانید، بدون توجه به تاریخ انقضای مقرر در مجوز، اجازه تحصیل شما 90 روز پس از اتمام تحصیل منقضی خواهد شد.

تحصیلات شما در تاریخی که مؤسسه از طریق نامه، کارنامه، مدرک یا دیپلم به شما اطلاع می‌دهد، به پایان می‌رسد.

شرایط ویزای دانشجویی کانادا در سال 2022

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند، باید از شرایط خاصی برخوردار باشند. اخذ مجوز تحصیلی کانادا مستلزم برخورداری از شرایط زیر است:

 • باید در یک مؤسسه آموزشی منتخب دارای (DLI) ثبت‌نام کنید.
 • باید ثابت کنید که از بودجه کافی برای پرداخت شهریه، هزینه‌های زندگی و جابجایی برخوردارید.
 • باید از قانون پیروی کنید، سابقه کیفری نداشته باشید و گواهی عدم سوپیشینه را دریافت کنید. (در صورت نیاز)
 • باید در صحت و سلامت کامل باشید و معاینات پزشکی را انجام دهید. (در صورت نیاز)
 • باید به افسر مهاجرت ثابت کنید که پس از پایان مجوز تحصیلی خود کانادا را ترک خواهید کرد.

پرونده‌های مهاجرتی

پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا – اخذ شده توسط Vira Study

سوالات متداول:

بله، دولت کانادا برای تسهیل صدور ویزای دانشجویی برای متقاضیان بین‌الملی در زمان اپیدمی کووید-۱۹ شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته است.

خیر، اگر یک دوره آموزش زبان فرانسه یا انگلیسی را می‌گذرانید که بیشتر از سه ماه طول نمی‌کشد، نیازی به اخذ مجوز تحصیلی نیست.

بله، امکان تمدید مجوز تحصیلی کانادا وجود دارد. برای این کار باید فرم IMM 1249 را تکمیل کنید.

از تحصیل و زندگی در کانادا بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: