مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

مقاطع تحصیلی در کانادا

Levels-of-Study-in-canada

مقاطع تحصیلی در کانادا

کانادا در بین کشورهای برتر جهان برای تحصیلات با کیفیت و در دسترس برای دانشجویان بین المللی رتبه بندی شده است. برای درک اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است ، ابتدا باید سطح و مقطع تحصیلات کانادا را بفهمید. برای مهاجرت از طریق تحصیل به کانادا شما می‌توانید روی تمامی مقاطع تحصیلی حساب باز کنید. مقطع ابتدایی برای فرزندان شما و دانشگاهی برای خود شما و یا همسر و فرزندان بزرگسال.

در این مقاله می‌خوانید:

آموزش ابتدایی و متوسطه

همه کودکان در کانادا طبق قانون ملزم به حضور در مدرسه هستند. تحصیل کودکان در سن پنج یا شش سالگی آغاز می شود و حداقل تا 16 سالگی ادامه می یابد. سیستم مدرسه برای کودکان کانادایی از ابتدایی شروع می شود و تا راهنمایی (یا تحصیلات دبیرستان) پیشرفت می کند. این سیستم از دوازده مقطع تشکیل شده است. هنگامی که فرد مقطع12 را به پایان می رساند ، دیپلم دبیرستان خود را دریافت می کند و این امر وی را واجد شرایط تحصیلات تکمیلی (کالج و دانشگاه) می کند.

در سیستم آموزش کانادا هم مدارس خصوصی و هم دولتی وجود دارد. در حالی که مدارس خصوصی ممکن است دارای برنامه های درسی ، برنامه ها و منابع تخصصی باشند ، اما اغلب شهریه آن ها سالانه را از دانش آموزان دریافت می کنند. بودجه مدارس دولتی به طور کامل توسط دولت کانادا تامین می شود و برنامه های درسی رایگان را به دانش آموزان خود آموزش می دهد.

یک دانشجوی کانادایی تنها پس از دریافت دیپلم دبیرستان ، واجد شرایط شرکت در کالج یا دانشگاه می شود.

اگر یک تبعه خارجی مایل به تحصیل در کالج یا دانشگاه در کانادا است ، باید بتواند اثبات کند که درای مدرک  دیپلم دبیرستا از کشور خود است هست.

تحصیلات تکمیلی در کانادا

هرگونه برنامه آموزشی که در سطحی بالاتر از سیستم دبستان تا دبیرستان دوازده پایه انجام شود ، تحصیلات تکمیلی تلقی می شود. انواع مختلفی از آموزش های پس از دبیرستان وجود دارد که هرکدام اهداف متفاوتی دارند.

canada-university

دانشگاه یک موسسه آموزشی پس از متوسطه است که مجاز به اعطای مدارک است. هر دانشگاهی برنامه های کارشناسی ارائه می دهد و بسیاری از آنها برنامه های کارشناسی ارشد و برنامه های دکترا را نیز ارائه می دهند. 

مدارس شبانه روزی در کانادا به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که در یک موسسه معتبر با تأکید بر پیشرفت خود تحصیل کنند. این دبیرستان ها معمولاً رقابتی و انتخابی هستند و دانش آموزانی با پتانسیل بالا می پذیرند.

زندگی در محوطه دانشگاه به این معنی است که دانشجویان بین المللی به طور 24 ساعت ودر 7 روز هفته توسط تیمی از اساتید و کارکنان مجرب پشتیبانی می شوند. پیاده روی کوتاه تا محوطه دانشگاه و انتخاب غذاهای سالم هر روز برای دانشجویان بسیار آسان تر است.همچنین برنامه های منظم برای فعالیت های سرگرم کننده، همه دانش آموزان را مشغول می کند.

دانش آموزان با همکلاسی های کانادایی و سایر دانشجویان بین المللی ادغام شده و روابط نزدیک و طولانی مدت ایجاد می کنند. اعضای خانواده سلطنتی ، هنرمندان آینده ، کارآفرینان تجاری و رهبران دولتی اغلب در مدارس شبانه روزی شرکت می کنند و فرصت ارتباط با رهبران فردا باورنکردنی است.

یک تجارت حفه ای  به یک شغل تخصصی اشاره دارد ، که معمولاً بر نوعی از کار دستی تأکید دارد ، که نیاز به آموزش عملی و آموزش رسمی دارد. یک تجارت ماهر به ندرت نیاز به مدرک کارشناسی دارد ، بنابراین تحصیل در حرفه ها معمولاً از طریق مدارس تجاری انجام می شود ، که اغلب برنامه های کوچکتری در کالج ها یا مدارس حرفه ای هستند. همچنین ، هنگامی که یک معامله گر مشتاق آموزش کافی می بیند ، می تواند به صورت کارآموزی مشغول به کار باشد. به عنوان یک کارآموز ، دانش آموز از نزدیک با یک معامله گر مجرب کار می کند تا مهارت های خود را در تجارت تقویت کند.

یک مدرسه فنی وحرفه ای ممکن است برنامه های آموزشی در سطح مقطع متوسطه یا پس از متوسطه داشته باشد ، بنابراین همیشه لازم به ارائه مدرک دیپلم برای شرکت در هنرستان نیست. برنامه های حرفه ای مهارت های فنی مورد نیاز برای انجام یک کار در یک شغل خاص را به دانش آموزان آموزش می دهد. این برنامه ها دانش آموزان را آماده می کند تا مستقیماً در مشاغل ماهر یا کم مهارت وارد نیروی کار شوند.

 

در حالی که اصطلاحات جداگانه ای برای انواع مختلف مدارس در مقاطع  پس از دبیرستان وجود دارد ، این اصطلاحات در نقاط مختلف جهان نیز معانی متفاوتی دارند ، بنابراین ممکن است معنی مقطع کالج در کانادا با معنی آن در فرانسه متفاوت باشد. همچنین ، گاهی اوقات این مدارس با هم تداخل دارند ، که این ممکن است تداخل کالج های مرتبط با دانشگاه ها یا تداخل مدارس تجارت با کالج ها باشد.  

مدرک کاردانی در کانادا چیست؟

در برخی از کشورها ، مدرک کاردانی به مدرک کارشناسی گفته می شود که توسط یک کالج یا دانشگاه پس از اتمام یک دوره تحصیلی که معمولا دو سال طول می کشد اعطا می شود. تنها استان کانادا که مدرک کاردانی ارائه می دهد ، استان بریتیش کلمبیا است ، جایی که دانشجو می تواند مدرک کاردانی دو ساله خود را بگذراند و پس از اتمام  سال به دانش آموزان این اجازه داده می شود که وارد دوره دوم شوند یعنی از سال سوم وارد دوره کارشناسی شوند.

در خارج از استان بریتیش کلمبیا ، مدرک کاردانی در دسترس نیست ، اگرچه استانهای دیگر گواهینامه ها و دیپلم های یک و دو ساله را ارائه می دهند که گاهی اوقات می توانند به برنامه های کارشناسی تبدیل شوند.

تفاوت بین دوره کارشناسی با دیپلم

در یک دانشگاه، مقاطع مختلف تحصیلی وجود دارد. همه برنامه های لیسانس به عنوان برنامه های کارشناسی در نظر گرفته می شود. برنامه های کارشناسی یک برنامه مطالعاتی کلی تر است که بر روی زمینه خاصی متمرکز است اما لزوماً در یک موضوع خاص تخصص ندارد. در مقابل ، برنامه کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیلات تکمیلی محسوب می شود. برنامه های تحصیلات تکمیلی معمولاً برنامه های بسیار جزئی تر و بسیار تخصصی هستند که بر کارهای پژوهشی تأکید دارند.

تفاوت گواهینامه(مدرک) با دیپلم

تفاوت بین دیپلم و گواهینامه در طول دوره برنامه است. هر دوی این سطوح تحصیلی، به دانشجویان امکان ورود مستقیم به مشاغل خاص را می دهد. یک گواهینامه به طور کلی نیاز به یک سال تحصیل تمام وقت در یک کالج یا موسسه حرفه ای دارد در حالی که یک دیپلم به طور کلی به دو سال تحصیل تمام وقت در همان نوع موسسه نیاز دارد. برخی مدارس همچنین دارای مدرک دیپلم پیشرفته هستند که نیاز به تکمیل حداقل سه سال تحصیل تمام وقت دارد.

مقاطع تحصیلی در کبک

در هر استان کانادا به جز کبک ، طول دوره های مدرسه ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان از سیستم دوازده پایه تشکیل شده است. پس از اتمام کلاس دوازدهم دانش آموز ، از دبیرستان فارغ التحصیل می شوند و دیپلم دبیرستان را دریافت می کنند. یعنی تنها پس از اتمام دبیرستان واجد شرایط تحصیلات تکمیلی می شوند. در حالی که سیستم آموزشی کبک کمی متفاوت عمل می کند. در کبک ، دبستان تا پایان دبیرستان فقط از یازده پایه تشکیل شده است. پس از اتمام کلاس یازدهم ، فرد گواهینامه متوسطه خود را دریافت می کند. با این حال ، کبک دارای سطح دیگری از تحصیلات بین دوره های متوسطه و برنامه های کارشناسی دانشگاه است. این سطح از تحصیل CEGEP(،Collège d’enseignement général et professionalnel) نامیده می شود. CEGEP ها موسسات آموزشی هستند که به دانش آموزان اجازه می دهند برنامه تخصصی را انتخاب کنند که منجر به( Diplôme d’études collégiales DEC) می‌شود. در سیستم CEGEP دو نوع برنامه وجود دارد:

  1. پیش دانشگاهی: این برنامه ها دو سال به منظور آماده سازی دانش آموز برای ادامه برنامه دانشگاهی است.
  2. فنی: این برنامه ها به مدت سه سال با هدف آماده سازی فارغ التحصیل برای ورود فوری افراد به بازار کار است.

دانشجویان کبک تنها پس از اتمام برنامه CEGEP می توانند یک برنامه دانشگاهی در مقطع کارشناسی را آغاز کنند. با این حال ، باید توجه داشت که برای دانشجویان کبک ، مدرک کارشناسی معمولاً فقط به سه سال تحصیل تمام وقت نیاز دارد ، در حالی که در بقیه استان های کانادا دریافت لیسانس با چهار سال تحصیل امکان پذیر است. 

نیاز به مشاوره دارید؟

ما در ViraStudy در کنار شما هستیم، اگر در هر مرحله از مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در ViraSyudy در تماس باشید. ما با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا مشاور مطمئنی برای شما خواهیم بود.

از تحصیل و زندگی در کانادا بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: