مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

مقطع کارشناسی ارشد در کانادا - Vira Study

چندین دانشگاه کانادا از نظر رتبه‌بندی، در بین دانشگاه‌های برتر سراسر جهان قرار دارند و سال‌ها است که از سراسر جهان دانشجو جذب می‌کنند. روش تدریس، برنامه‌های درسی مؤسسات آموزش عالی، آزمایشگاه‌ها و امکانات‌های آن، از جمله عوامل مهمی هستند که کانادا را از سایرین متمایز می‌کنند. تمامی استان‌های ده‌گانه‌ی کانادا دانشگاه‌هایی دارند که همه‌ی مقاطع تحصیلی را اعم از لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌های کانادا با تمرکز بر پیشرفت و ارتقای زندگی حرفه‌ای و شخصی دانشجویان، پیوسته در حال ارتقای کیفیت آموزشی خود هستند و تمام فناوری‌های جدید را در اختیارشان قرار می‌دهند تا از زندگی پویای دانشجویی در پردیس‌های فوق العاده‌ی دانشگاه‌ها نگذرند. اگر مطمئن نیستید که آیا کانادا جای مناسبی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است یا خیر، می‌توانید برای رسیدن به پاسخ خود، نگاهی به دلایل زیر بیندازید. اما فکر نکنید که این فهرست محدود به موارد ذکرشده در این‌جا می‌شود.

در این مقاله می‌خوانید:

دلایل ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

1- فرصت‌های شغلی برای دانشجویان بین المللی

 فرصت‌های شغلی زیادی در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده می‌شود و از این امتیاز برخوردارند که به محض شروع تحصیل، شروع به کار کنند. به این ترتیب، وقت گرانبهای خود را هدر نمی‌دهند. دارندگان مجوز تحصیلی می‌توانند به راحتی در داخل یا خارج دانشگاه مشغول به کار شوند. دانشجویان تمام‌وقت یک مؤسسه‌ی آموزشی معین می‌توانند مشاغل مختلفی را در داخل دانشگاه برعهده بگیرند که تصدی کتابخانه، دستیاری آموزشی، تصدی اتاق پست، تصدی بار، دستیاری پژوهشی، سفیر دانشگاه، تدریس خصوصی و سایر مشاغل مرتبط را در بر می‌گیرد. علاوه بر فرصت‌های شغلی در دسترس در داخل دانشگاه، دانشجویان می‌توانند به برنامه‌های همکاری و کارآموزی دانشگاه مربوطه بپیوندند.

2- دانشگاه‌های کانادا در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شوند

بیش از 1.8 میلیون دانشجو در مؤسسات آموزش عالی کانادا هستند که برنامه‌های تحصیلی متنوعی را به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌دهند. کانادا میزبان برخی از بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌ها با اساتید و محققان برجسته است که پیوسته دانشجویانی را از هر گوشه‌ی جهان جذب می‌کنند. شهرهای دانشجوپذیر کانادا عامل مهمی در افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های این کشور هستند. بی‌شک تورنتو، مونترال و ونکوور از جمله شهرهای پیشگام در تحقیق و نوآوری محسوب می‌شوند زیرا میزبان برخی از بهترین دانشگاه‌ها هستند.

3- هزینه‌های دانشگاه‌های کانادا

در مقایسه با دوره‌های دانشگاه‌های انگلستان و ایالات متحده، دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویانی که زندگی دانشگاهی و حرفه‌ای خود را در اولویت قرار می‌دهند، کاملاً مقرون به صرفه است. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های کانادا ارتباط نزدیکی با شهرت و مکان آن دانشگاه دارد. علاوه بر این، شهریه‌ی ثابت دانشگاه‌های کانادا در کل بالا است، اما باز هم به این بستگی دارد که قصد تحصیل در کدام استان را دارید. به عنوان مثال، استان‌های نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک برخی از مقرون به صرفه‌ترین دانشگاه‌ها و هزینه‌های زندگی را در بر می‌گیرند.

هزینه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از 2000 تا 60000 دلار کانادا در سال متغیر است. گرچه برخی از برنامه‌های محبوب گران‌تر هستند، اما برخی دیگر از دوره‌های دانشگاهی کارآمد و در عین حال مقرون‌به‌صرفه هستند. بنابراین خودتان را فریب ندهید که فقط برنامه‌های پرهزینه ارزش دارند.

4- راحتی دریافت مجوز و ویزای دانشجویی

روند درخواست مجوز دانشجویی بسیار ساده است زیرا فقط باید این مدارک را داشته باشید:

 • نامه پذیرش از یک مؤسسه آموزشی معین
 • مدارک حمایت مالی
 • گذرنامه یا مدرک سفر
 • اثبات عدم سوء پیشینه‌ی کیفری
 • بیمه‌ی سلامت

پس از تکمیل موفقیت‌آمیز درخواست مجوز تحصیل، باید 150 دلار کانادا بپردازید، که رقمی منطقی برای همه‌ی کشورها است.

شهرهای کانادا - Vira Study

5. محیط زیست بی‌نظیر و تنوع فرهنگی

دانشجویانی که کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، زیباترین دوران زندگی خود را در کشوری می‌گذارنند که به فرهنگ‌های مختلف احترام می‌گذارد. پیوسته حدود 600000 دانشجو در حال توسعه‌ی مهارت‌های تحصیلی خود در مؤسسات آموزش عالی کانادا هستند. تعداد زیادی دانشجوی آسیایی، اعم از چینی و هندی؛ در بسیاری از استان‌های این کشور تحصیل کرده‌اند که باعث شده است دانشجویان محلی پذیرای فرهنگ‌های مختلف و جهان‌بینی‌های ناشناخته باشند.

سیاست‌های چند فرهنگی در همه‌ی دانشگاه‌ها و کالج‌ها کانادا جریان دارند که آموزش همراه با برابری و درک فرهنگ‌های مختلف را فراهم می‌آورند و دانشجویان را به آن تشویق می‌کنند. واقعیت جالب در مورد زیست‌بوم کانادا این است که منبع اصلی تولید انرژی آن مولدهای بادی هستند. در حالی که، کشورهای دیگر مانند ایالات‌متحده بیشتر برای تولید انرژی زغال سنگ می‌سوزاند. شهروندان کانادا به جای استفاده از وسایل نقلیه، ترجیح می‌دهند پیاده به محل کار خود بروند.

محبوب‌ترین شهرهای کانادا برای دانشجویان خارجی

کانادا چیزهای زیادی برای ارائه دارد، به خصوص شهرهای چندفرهنگی آن که مراکز آموزشی هستند و از همه‌ی امکانات برای تربیت دانشمندان و متخصصان در زمینه‌های مختلف برخوردار هستند. در اینجا فهرستی از بهترین شهرهای استان‎های کانادا تهیه شده است که برای زندگی و تحصیل مناسب هستند:

  • لوئر مین‌لند در استان بریتیش‌کلمبیا
  • کلگری، آلبرتا
  • ساسکاتون، ساسکاچوان
  • ادمونتون، آلبرتا
  • مونترال، کبک
  • اتاوا، انتاریو
  • بخش داخلی بریتیش کلمبیا
  • وینیپگ، منیتوبا

کدام دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا در دسترس هستند؟

در این مورد نباید هیچ نگرانی‌ای داشته باشید زیرا کانادا بیش از 90 دانشگاه در استان‌های مختلف خود دارد و هر یک از آن‌ها برنامه‌های آموزشی قابل توجهی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. دوره‌ها به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شوند که بسیار مناسب دانشجویان خارجی است. گزینه‌های تحصیلی زیادی در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شوند و خوب است بدانید که زمین‌شناسی، شیمی، هیدرولوژی، علوم جوی و هواشناسی جزو پردرآمدترین علوم در کانادا هستند.

در اینجا فهرستی از پرتقاضاترین مدارک کارشناسی ارشد آورده شده است:

1- مدرک مدیریت بهداشت و درمان

افراد مهربان به حرفه‌های مرتبط با پزشکی، مراقبت‌های بهداشتی و بالینی علاقه نشان می‌دهند. پزشکی به دنبال ارتقاء کیفیت زندگی مردم است، مطمئناً به برنامه‌های بهداشتی و درمانی دقیقی نیاز دارد که نیازهای منحصر به فرد بیماران را برآورده کند. به همین دلیل است که مدیران بهداشت و درمان همیشه سرشان شلوغ است. این مدرک بر مدیریت مالی، مدیریت برنامه، فناوری اطلاعات و هم‌چنین سیاست‌های مراقبت‌های بهداشتی و درمانی تمرکز دارد. فارغ‌التحصیلی کارشناسی ارشد در این صنعت، افراد را برای نظارت بر عملیات تجاری در بیمارستان‌ها، سازمان‌های خدمات اجتماعی، خانه‌های سالمندان و تأسیسات پزشکی آماده می‌کند.

2- مدرک مهندسی عمران

مهندسین بلندپروازی که به دنبال کسب مهارت‌های استثنایی در انجام پروژه‌های بزرگ، ساخت چیزهای مرتبط و همچنین تقویت احساس مسئولیت‌پذیری مهندسی هستند، مطمئناً باید مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کانادا را در نظر داشته باشند. اگر آن را انتخاب کنید، یک قدم به شغلی مادام‌العمر نزدیک‌تر شده‌اید، زیرا حرفه‌ای بسیار سخت و پردرآمد است. هنگامی‌که مسیر مهندسی عمران را دنبال می‌کنید، عمیق‌تر درباره‌ی نحوه‌ی ساخت سدها، پل‌ها، جاده‌ها و تونل‌ها مطالعه می‌کنید و درباره‌ی بسیاری از جنبه‌های دیگر زیرساخت‌ها کسب دانش می‌کنید. دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران می توانند در بیش از هفت زمینه‌ی تخصصی تحصیل کنند که در آن میان می‌توان به ژئوماتیک، محیط زیست، ساخت و ساز، هیدرولیک و هیدرولوژی اشاره کرد.

3- مدرک علوم فیزیکی

رشته‌های علوم فیزیکی با مفاهیم پیچیده در مورد رویدادهای غیر زنده سر‌وکار دارند و دانشجویانی که می‌خواهند در یکی از این رشته‌ها در دانشگاه‌های کانادایی تحصیل کنند، به یکی از چهار شاخه‌ی علوم فیزیکی خواهند پرداخت که عبارت هستند از: فیزیک، نجوم، زمین‌شناسی و شیمی. گزینه‌های شغلی زیادی در محیط‌های مختلف کاری برای فارغ‌التحصیلان این برنامه‌های آموزشی در دسترس است.عناوین شغلی زیادی هستند که می‌توان در زمینه‌ی علوم فیزیکی در آن‌ها پیشرفت کرد که در آن میان می‌توان به محقق و متخصص محیط‌زیست، شیمیدان، هواشناس، زمین‌شناس و مواردی از این دست اشاره کرد.

4- مدرک مدیریت منابع انسانی

 تصمیم‌گیری برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی مدیریت منابع انسانی نشان می‌دهد که تمایل به همکاری با کسب‌وکارها دارید. در کنار شرکت‌های دولتی، مردم نیز به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکارهای خصوصی بسیاری هستند که باعث شده است نیاز قابل توجه و رو به افزایشی به این رشته وجود داشته باشد. همه‌ی دانشگاه‌های کانادا که مدرک کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی ارائه می‌دهند، آینده‌ای موفق و لذت‌بخش را برای دانشجویان تضمین می کنند. مدیران منابع انسانی فرهنگ کسب‌وکار خود را درک می‌کنند و می‌دانند چه نوع کارمندی برای هر بخش نیاز است. اگر فارغ‌التحصیلان مدیریت منابع انسانی مهارت‌های قابل توجهی از خود نشان دهند، می‌تواند مستقیماً مدیر یا مسئول منابع انسانی شوند.

بهترین دانشگاه‌های کانادایی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کدامند؟

دانشگاه‌های زیادی وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند آن‌ها را برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا در نظر بگیرند. برای محدود کردن فهرست دانشگاه‌ها و انتخاب راحت‌تر از بین آن‌ها، در ادامه به برخی از بهترین‌ها اشاره شده‌ است:

1- دانشگاه تورنتو

2- دانشگاه مک‌گیل

3- دانشگاه بریتیش‌کلمبیا

4- دانشگاه آلبرتا

5- دانشگاه کَلگِری

6- دانشگاه مک‌مستر

7- دانشگاه مونترال

8- دانشگاه غرب

9- دانشگاه یورک

نیاز به مشاوره دارید؟

ما در ViraStudy در کنار شما هستیم، اگر در هر مرحله از مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در ViraSyudy در تماس باشید. ما با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا مشاور مطمئنی برای شما خواهیم بود.

سوالات متداول درباره‌ی گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

دارندگان مجوز تحصیلی می‌توانند به راحتی در داخل یا خارج دانشگاه مشغول به کار شوند. دانشجویان تمام‌وقت یک مؤسسه‌ی آموزشی معین می‌توانند مشاغل مختلفی را در داخل دانشگاه برعهده بگیرند که تصدی کتابخانه، دستیاری آموزشی، تصدی اتاق پست، تصدی بار، دستیاری پژوهشی، سفیر دانشگاه، تدریس خصوصی و سایر مشاغل مرتبط را در بر می‌گیرد.

از تحصیل و زندگی در کانادا بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: