مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

تحصیل دکتری در کانادا

phd-in-canada

کانادا در حال تبدیل شدن به یکی از مقاصد محبوب دانشجویان تحصیلات تکمیلی است. دوره‌ی دکتری در کانادا امکان تحصیل باکیفیت در دانشگاه‌های معتبر را فراهم می‌آورد. کانادا به دلیل شهرت جهانی کیفیت آموزشی و پژوهشی خود، انتخابی عالی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری است. دنیایی از گزینه‌ها برای تحصیل دکتری در کانادا وجود دارد که امکان همکاری با متخصصان برتر و بهره‌مندی از امکانات جدید و پیشرفته‌ی دانشگاه‌های کانادا را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تحصیل در کانادا فرصت‌های تحقیقاتی مختلفی برای دانشجویان خارجی‌ که تحصیلات عالی خود را به پایان رسانده‌اند، وجود دارد. این کشور گزینه‌های تحقیقاتی فراوانی را در اختیار شما قرار می‌دهد که دانش خود را توسعه و ارتقاء دهید. بسته به برنامه‌ی دکترای انتخاب‌شده، این مقطع می‌تواند سه تا شش سال طول بکشد.

دانشجویان می‌توانند برای تحصیلات عالی در کانادا از دکترای حرفه‌ای در مدیریت بازرگانی گرفته تا PhD علوم را انتخاب کنند.

در این مقاله می‌خوانید:

دلایل ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

تحصیل در مقطع دکتری در کشوری مانند کانادا که به نظام آموزش خوب و عالی مشهور است می‌تواند درهای جدیدی را به آینده شما باز کند. در پایین به مهمترین این موارد می‌پردازیم.

1- شهریه‌ی مقرون به صرفه

دکترا در کانادا اغلب ارزان‌تر از ایالات‌متحده در همسایگی آن است. برخی از کالج‌ها شهریه‌ی دانشجویان بین‌المللی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند یا حتی حذف می‌کنند. هزینه‌ی ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکترا در کانادا از 3500 تا 18000 دلار کانادا متغیر است.

دانشگاهرتبه بندی QSشهریه*
دانشگاه تورنتو25$8,578
دانشگاه بریتیش کولمبیا45$8,776
دانشگاه ام جی گیل31$16,122
دانشگاه مونترال73 $8,375
دانشگاه آلبرتا119 $9,465
دانشگاه واترلو166$7,396
دانشگاه وسترن203$16,000
دانشگاه کلگری24615,000 – $30,000
دانشگاه اوتاوا27914,800 – $32,400
* شهریه برای دانشجویان بین المللی

2- امکانات در اختیار فارغ‌التحصیلان

پس از به اتمام رساندن موفقیت‌آمیز دکترای خود، می‌توانید تا سه سال در کانادا زندگی و کار کنید و در صورت تمایل، مسیر اقامت قانونی یا حتی شهروندی را دنبال کنید. دانشجویان دکتری در حین تحصیل در کانادا می‌توانند تقریباً 10 ساعت در هفته کار کنند. به این ترتیب، دانشجویان می‌توانند هزینه‌های روزانه‌ی خود را بپردازند و تعدیل کنند و در عین حال برایشان امکان یادگیری و کسب تجربه در صنعت نیز فراهم می‌آید. پس از اتمام دکتری، می‌توانید انتظار درآمدی بین 70000 تا 150000 دلار کانادا در سال یا حتی بیشتر را داشته باشید. البته این امر به شدت به موقعیت شغلی، زمینه‌ی شغلی و محل آن کار بستگی دارد.

3- دانشگاه‌های کانادایی برجسته

مقطع دکتری در حدود 100 دانشگاه کانادا ارائه می‌شود که همه‌شان بسیار حرفه‌ای هستند. برخی از بهترین مؤسسات و کالج‌های بین‌المللی جهان در کانادا قرار دارند و دانشجویانی از سراسر جهان برای تحصیل در کنار بزرگترین نام‌های حوزه‌ی کاری خود در آن‌جا گرد آمده‌اند. تمام مؤسسات کانادایی که مدرک دکتری ارائه می‌دهند، از امکانات تحقیقاتی پیشرفته و اساتید دانشگاهی باتجربه برخوردار هستند. دانشگاه‌های کانادا را می‌توان بر اساس نحوه‌ی تأمین مالیشان در دو دسته‌ی دولتی یا خصوصی طبقه‌بندی کرد.

منطقه‌ی جغرافیایی عظیم و گذشته‌ی استعماری کانادا باعث شده است که این کشور با استفاده از یک سیستم فدرالی متشکل از ده استان و سه قلمرو اداره شود. مهم‌ترین تفاوت بین استان‌ها و قلمروهای کانادا که متقاضیان مدرک دکتری باید از آن اطلاع داشته باشند، این است که فقط استان‌ها دانشگاه‌های تحقیقاتی دارند. منطقه‌ای که برای تحصیل انتخاب می‌کنید، می‌تواند تعیین کند که دوره‌ها به زبان انگلیسی، فرانسوی یا حتی هر دو ارائه شوند.

بهترین دانشگاه‌های کانادا - Vira Study

برنامه‌های آموزشی کارآمد و چشم‌انداز شغلی

به طور کلی، دوره‌های علوم طبیعی و ریاضیات، علوم اجتماعی، پزشکی و سلامت، تجارت و مدیریت و علوم و فناوری کامپیوتر برای دانشجویان بین‌المللی مفید بوده‌اند. دانشجویان دکتری بلافاصله پس از گذراندن موفقیت‌آمیز این مقطع، خود را مناسب مشاغلی چون تکنسین بیولوژیک، بوم‌شناس صنعتی، اقتصاددان محیط زیست، مدیریت مزرعه و خانه و مواردی از این دست می‌یابند. علاوه بر تخصصی بودن زمینه‌های مطالعاتی این دوره‌ها، بسیاری از متقاضیان دکترای سراسر جهان دانشگاه‌های کانادا را به عنوان بهترین دانشگاه‌ها انتخاب می‌کنند.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

قبل از شروع فرآیند درخواست برای دکتری باید توجه داشت که شرایط تحصیل در کانادا به آن مؤسسه‌ی آموزشی یا دانشگاه بستگی دارد و ممکن است آن‌قدرها هم عمومی نباشند. با این حال، برخی از شرایط شامل همه‌ی کالج‌های کانادایی می‌شود که دوره‌های دکتری را برای دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. از این رو، تمام مراحل لازم را که یک داوطلب بالقوه‌ی مدرک دکتری باید دنبال کند، فهرست کرده‌ایم:

1- نوع دکتری را انتخاب کنید.

در کانادا، می‌توانید از بین دو گزینه‌ی دکترای ساختاریافته (Structured) و باز (Open) انتخاب کنید. برنامه‌های دکترای ساختاریافته شبیه به تحقیقات دکترای مرسوم نیستند. دانشجویان دکتری عمده‌ی وقت خود را به طور مداوم، به عنوان بخشی از یک گروه و با کمک‌های گسترده‌ی گروهی از متخصصان دانشگاهی، روی پیاده‌سازی ایده‌ی‌ تحقیقاتی خود کار می‌کنند. اما در دکترای آزاد، دانشجو به تنهایی مسئول پیشنهاد و طرح پروژه تحقیقاتی خود و همچنین تکمیل آن خواهد بود.

با این وجود، در هر دو برنامه باید استاد راهنمایی داشته باشید که شما را در فرآیند تحقیقاتی راهنمایی کند. بعد از پیدا کردن استاد راهنما، باید ببینید که دانشگاه علاوه بر درخواست تحصیل نیاز به توصیه‌نامه‌ی استاد راهنمای شما دارد یا خیر.

2- نمره‌ی معدل خود را بفرستید.

فقط نتیجه‌ی نهایی مدرک شما را نمی‌خواهند، معمولاً باید معدل خود را نیز ارسال کنید. معدل (GPA) یک میانگین آماری است که نشان می‌دهد عملکرد کلی شما در حین تحصیل چقدر خوب بوده است و چه دستاوردهایی داشته‌اید. نمرات شما را بر اساس معدل دوران تحصیل، از 1.0 تا 4.0 رتبه‌بندی می‌کنند تا نشان دهند در کل، نمرات شما خوب یا ضعیف بوده است. ممکن است برخی مؤسسات آموزشی کانادایی ریز نمرات مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و یا حتی اطلاعات مربوط به برخی واحدها و نمرات خاص را نیز بخواهند.

exam-in-canada

3- درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کنید.

درخواست آنلاین خود را برای دانشگاه مورد نظر بفرستید، هزینه‌های درخواست را بپردازید و مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. برخی از مدارک مورد نیاز مؤسسات آموزش عالی کانادا که باید همراه درخواست دکتری ارسال شوند، عبارت هستند از:

  • بیانیه‌ی هدف (متنی 1000-1500 کلمه‌ای که در آن برنامه‌ی تحصیلی و آن مؤسسه‌ی خاص تحصیل را توضیح می‌دهد .)
  • کارنامه‌ی تحصیلی
  • گواهی مهارت در زبان انگلیسی، یا تافل یا آیلتس
  • توصیه نامه (حداکثر سه تا، یکی از آن‌ها باید از طرف استاد راهنمای شما باشد.)
  • رزومه
  • نمونه‌های نگارش

4- اقدام برای مجوز تحصیل

هر کس که بخواهد در طی یک دوره‌ی تحصیلی، در کانادا زندگی و تحصیل کند، باید مجوز تحصیل بگیرد. پس از پذیرش در دانشگاه، باید برای مجوز تحصیل کانادا اقدام کنید. این مجوز برای تمام طول دوره‌ی دکتری شما معتبر است، 90 روز اضافه نیز مهلت می‌دهد تا برنامه‌های سفر خود را سامان دهید یا برای ویزای کار پس از تحصیل درخواست دهید. معمولاً باید قبل از سفر به کانادا و در کشور مادری خود، برای مجوز تحصیل درخواست دهید. می‌توانید فرآیند درخواست را آنلاین شروع کنید، اما ممکن است لازم باشد گذرنامه و سایر مدارک خود را به سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور خود ببرید. برای دریافت مجوز تحصیلی باید مدارک زیر را آماده داشته باشید:

سوالات متداول درباره‌ی گذراندن مقطع دکتری در کانادا

پس از اتمام دکتری، می‌توانید انتظار درآمدی بین 70000 تا 150000 دلار کانادا در سال یا حتی بیشتر را داشته باشید.

معدل (GPA) یک میانگین آماری است که نشان می‌دهد عملکرد کلی شما در حین تحصیل چقدر خوب بوده است و چه دستاوردهایی داشته‌اید.

پرونده‌های مهاجرتی

پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا – اخذ شده توسط Vira Study

نیاز به مشاوره دارید؟

ما در ViraStudy در کنار شما هستیم، اگر در هر مرحله از مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در ViraSyudy در تماس باشید. ما با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا مشاور مطمئنی برای شما خواهیم بود.

از تحصیل و زندگی در کانادا بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: