مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

آزمون‌های تحصیل در کانادا

Declaration-of-Commitment-Verpflichtungserklärungen-in-germany

چه آزمون‌هایی برای تحصیل در کانادا لازم است؟

برخی آزمون‌های استاندارد هستند که همة دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در کانادا دارند، باید در آن‌ها شرکت کند. برخی آزمون‌های مختص آن مقطع تحصیلی مورد نظر هستند. کالج‌ها و برنامه‌های تحصیلی مختلف مستلزم شرکت در امتحانات ورودی مختلفی هستند. متداول‌ترین آزمون‌های پذیرش عبارت هستند از:  SAT، TOEFL، GRE، GMAT، MCAT و LSAT . برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا باید مدرک مهارت زبان ارائه دهید. مؤسسات آموزشی علاوه بر مدرک مهارت زبان، مدرک تخصص دانشگاهی نیز می‌خواهند.

کانادا دو زبان فرانسوی و انگلیسی را به رسمیت می‌شناسد، اما ممکن است برخی استان‌های کانادا تنها به یکی از این زبان‌ها صحبت کنند. به عنوان مثال، دانشجویان خارجی باید برای تحصیل در دانشگاه‌های کبک، انتاریو و نیوبرانزویک به زبان فرانسه مسلط باشند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند برای تأیید مهارت خود در زبان انگلیسی یا فرانسوی یا در برخی موارد هردو، در آزمون‌های مختلفی شرکت کنند. اگر یک دانشجوی بین‌المللی با قصد تحصیل در کانادا هستید، باید بدانید برای ارسال یک درخواست موفقیت‌آمیز باید در چه آزمون‌هایی شرکت کنید.

معمولاً دانشگاه‌های کانادا از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند که مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی خود ارائه دهند که رایج‌ترین آنها تافل و آیلتس هستند.

در این مقاله می‌خوانید:

آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی

دلایل زیادی برای اعتبار این آزمون استاندارد تقریباً در همة مؤسسات آموزش عالی کانادا وجود دارد. تافل، به عنوان شاخصی ایده‌آل از توانایی‌های زبان انگلیسی مردم غیرانگلیسی‌زبان، برای آن‌هایی که به دنبال ویزای دانشجویی برای تحصیل در یکی از مؤسسات عالی کانادا هستند، مناسب است. بیش از 11000 دانشگاه و مؤسسة آموزشی در سراسر جهان نمره تافل را می‌پذیرند. این آزمون به 4 مهارت گفتاری، شنیداری، نگارشی و خواندنی تقسیم می‌شود. دانشجویان باید پس از دریافت نتیجه آزمون تافل خود، ظرف دو سال برای دانشگاه مورد نظر درخواست دهند و پذیرش بگیرند، در غیر این صورت مدرک تافل آن‌ها منقضی خواهد شد. نمره آزمون تافل دانشجویان مقطع کارشناسی باید 79 و بالاتر باشد و دانشجویان کارشناسی ارشد باید نمره 80 یا بالاتر بگیرند.

باید در نظر داشت که نمره 35 در آزمون خواندنی SAT  شما را از گرفتن مدرک تافل بی‌نیاز می‌کند. اگر مدرکی مبنی بر چهار سال تحصیل در یک مؤسسه آموزشی انگلیسی زبان داشته باشید نیز دیگر نیازی به آن نخواهید داشت.

نکته مهم:

برای مهاجرت تحصیلی به کانادا برخی مواقع نمره تافل قابل قبول نیست. کسانی‌که به دنبال تحصیل در کانادا هستند تنها با نمرات آیلتس و یا برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی در کانادا (CELPIP) می‌توانند مهارت خود در زبان انگلیسی را اثبات کنند.

آزمون دیگری که مهارت زبان متقاضیان تحصیلات عالی در کانادا را ارزیابی می‌کند و به‌طور گسترده مورد تأیید قرار دارد، آزمون آیلتس است. سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی نیز مانند سایر آزمون‌های زبان انگلیسی، چهار مهارت خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. به علاوه، دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد. یکی از آن‌ها که تحت عنوان آیلتس عمومی شناخته می‌شود، برای کسانی است که قصد اقامت یا کار در کانادا را دارند اما آزمون آیلتس دانشگاهی بیشتر برای دانشجویانی مناسب است که قصد ادامة تحصیل در این کشور را دارند.

آیلتس درهای زیادی را باز می‌کند، زیرا هم به عنوان مدرک اثبات صلاحیت زبان انگلیسی برای تحصیل در همه دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا معتبر است و هم دولت‌های استانی و فدرال آن را برای درخواست اقامت دائم یا شهروندی معتبر می‌دادند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، این آزمون مورد تأیید بیش از 300 مؤسسة آموزشی در کانادا است.

آزمون انگلیسی پیرسون اخیراً به عنوان آزمونی برای تأیید مهارت‌های زبان انگلیسی غیرانگلیسی‌زبانان در کانادا مطرح شده است. علاوه بر آن، دانشگاه‌های زیادی در کانادا وجود ندارند که آن را مورد تأیید قرار دهند. اگر می‌خواهید در این آزمون شرکت کنید، از قبل از دانشگاهی که می‌خواهید درخواست بفرستید، سؤال کنید که آن را قبول می‌کند یا خیر.  هزینة این آزمون حدود 310 دلار کانادا یا 247 دلار آمریکا است. کسانی‌که تحصیلات خود را در مؤسسه‌ای انگلیسی‌زبان به پایان رسانده‌اند، ملزم به ارائه مدرک PET نیستند.

بیش از 180 مؤسسه و کالج در کانادا این آزمون را به رسمیت می‌شناسد که تمام دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان و 82 درصد از کالج‌های انگلیسی زبان را در برمی‌گیرد. این آزمون تسلط شما به زبان انگلیسی را در چهار زمینه خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت‌کردن ارزیابی می‌کند آزمون CAEL بسیارانعطاف‌پذیری است زیرا می‌توان آن را به صورت آنلاین در خانه یا در یک مرکز آزمون ارائه داد. عملکرد شما در مقیاس 10 تا 90 درجه‌بندی می‌شود. بهترین بخش CAEL این است که می‌توانید نتایج خود را به صورت آنلاین در عرض 8 روز کاری پس از شرکت در آزمون مشاهده کنید.

آزمون‌های مهارت زبان فرانسوی

TEF مخفف آزمون ارزیابی زبان فرانسوی است و مهارت‌های زبان فرانسوی داوطلبانی را ارزیابی می‌کند که می‌خواهند آرزوهای تحصیلی خود را در مؤسسات آموزشی فرانسوی‌زبان دنبال کنند. نمره TEFدانشجویانی که می‌خواهند در دانشگاه مونترال ثبت نام کنند، باید 400 باشند. علاوه بر آن، TEF یک آزمون ضروری برای اخذ شهروندی کانادا در چارچوب برنامه‌های مهاجرت اقتصادی است که نیازمند تأیید مهارت‌های زبانی دارند.

TEFAQ یا آزمون سنجش فرانسه سازگار با کبک بر خلاف آزمون ارزیابی زبان فرانسوی (TEF) منحصراً برای کسانی است که قصد تحصیل در استان کبک کانادا را دارند. این آزمون برای ارزیابی سطح دانش و توانایی درک و بیان شفاهی زبان فرانسه طراحی شده است. این آزمون از چهار مقیاس تشکیل شده است: درک شفاهی، بیان نوشتاری، ارائة شفاهی و درک مطلب.

نیاز به مشاوره دارید؟

ما در ViraStudy در کنار شما هستیم، اگر در هر مرحله از مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در ViraSyudy در تماس باشید. ما با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا مشاور مطمئنی برای شما خواهیم بود.

سایر امتحانات

SAT یک آزمون پذیرش برای دانشجویانی است که می‌خواهند در کالج‌ها و مؤسسات خارج از کشور خود تحصیل کنند. این آزمون برای آموزش عالی در ایالات‌متحده و کانادا بسیار ضروری است. دانشجویانی که می‌خواهند در برنامه‌های تحصیلی کارشناسی شرکت کنند، باید نتیجه این آزمون را ارائه دهند. آزمون ارزیابی تحصیلی یک آزمون کتبی با کاغذ و مداد است که توانایی تفکر زبانی و ریاضی داوطلبان را ارزیابی می‌کند. از یک قالب متداول پیروی می‌کند و به سه بخش تقسیم می‌شود. می‌توانید از هر دو بخش، نمره 200 تا 800 بگیرید و نمره کل از 1600 خواهد بود.

GRE یا آزمون سوابق تحصیلات تکمیلی یک آزمون استاندارد است که برای ارزیابی آمادگی دانشجویان برای حضور در مؤسسات تحصیلات‌ تکمیلی ایالات‌متحده، کانادا و سایر کشورها در نظر گرفته شده است. در این آزمون، علاوه بر آزمون‌های عمومی، آزمون‌های موضوعی و آزمون ارزیابی نوشتار نیز گرفته می‌شود. این آزمون مهارت‌های استدلال کلامی، تفکر انتقادی و  نوشتار تحلیلی دانشجویانی را که مایل به ورود به یکی از مؤسسات عالی هستند، ارزیابی می‌کند.

یک نکتة ضروری در مورد آزمون GRE این است که داوطلب باید فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی باشد یا ظرف شش ماه آینده فارغ‌التحصیل شود. برخی از دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی مستلزم کسب نمرات بالا در این آزمون هستند. با این حال، برخی کالج‌ها نیازی به نمره GRE ندارند. به همین دلیل، باید شرایط ورودی دانشگاه مورد نظر را مطالعه کنید.

آزمون‌ سوابق تحصیلات تکمیلی (GRE) - Vira Study

GMAT یک آزمون تطبیقی رایانه‌ای است که برای ارزیابی مهارت‌های تحلیلی، نوشتاری، کمّی، کلامی و خواندنی متون انگلیسی متقاضیان آموزش عالی در کانادا و سایر کشورهای انگلیسی‌زبان طراحی شده است. GMAT یک برند ثبت‌شده در شورای پذیرش کارشناسی ارشد مدیریت (GMAC) است و برای پذیرش در MBA یا سایر برنامه‌های کارشناسی ارشد لازم است. این آزمون نیازمند دانش یک زبان تخصصی و دانش مشخصی در زمینة ریاضیات، هندسه و حساب است. تا پنج بار در سال می‌توان در این آزمون شرکت کرد، اما در مجموع بیش از هشت بار نمی‌توان در این ارزیابی شرکت کرد.

از تحصیل و زندگی در کانادا بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: