مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

هزینه‌های زندگی در آلمان

هزینه‌های زندگی در آلمان - Vira Study

هزینه‌های زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کاملاً مناسب است. در سال 2022، برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در آلمان به حدود 934 یورو در ماه نیاز خواهید داشت.

به طور متوسط، برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در آلمان به حدود 934 یورو در ماه (حدود 906 دلار آمریکا) یا 11208 یورو در سال (حدود 10876 دلار آمریکا) نیاز خواهید داشت.

هزینه‌های غذا، اقامت، قبوض، لباس و سرگرمی مطابق با میانگین اتحادیه‌ی اروپا است. مهم‌ترین هزینه‌ای که باید در آلمان بپردازید، اجاره‌ی ماهیانه‌تان است.

اگر به عنوان یک دانشجوی خارجی، قصد تحصیل و زندگی در آلمان را دارید، بد نیست از هزینه‌های زندگی در آلمان اطلاع حاصل کنید تا بتوانید انتظارات دقیقی داشته باشید. در این مقاله به تمام جزئیات مورد نیازتان پرداخته شده است.

در این مقاله می‌خوانید:

آشنایی با هزینه‌های زندگی در آلمان

اگر به تازگی نامه‌ی پذیرش دانشگاهی در خارج از کشور را دریافت کرده‌اید، احتمالاً از هیجان روی ابرها هستید که در آینده چه چیزی در انتظارتان است.

اما احتمالاً بعد از آن به این فکر می‌کنید که کنار آمدن با آن همه مسئولیت و چالش تحصیل در خارج از کشور سخت خواهد بود. در خارج از کشورتان در آلمان، هم باید وقتتان را وقف تحصیل و پیگیری نمرات دانشگاهیتان کنید و هم باید در مدت زمانی که آن‌جا زندگی می‌کنید، به بسیاری از مسائل دیگر نیز رسیدگی کنید. در اکثر مواقع، باید به تنهایی با این مشکلات دست و پنجه نرم کنید.

داشتن درکی بهتر از آنچه در آن سوی مرزها در انتظارتان است و این‌که چگونه می‌توانید بر مشکلات این تجربه‌ی تحصیل در خارج کشور غلبه کنید، تا حدی نقشی تعیین‌کننده در موفقیتتان دارد.

کمی ترسناک به نظر می رسد، نه؟ خب، هیچ چیز نمی‌تواند هیجانتان را تعدیل کند. تنها مشکلتان در این مرحله این است که اطلاعات مناسبی در اختیار ندارید که بهتان کمک کند تا ببینید در آلمان باید منتظر چه چیزی باشید. این دقیقاً همان چیزی است که در این مقاله با بررسی هزینه‌های زندگی در آلمان به آن خواهیم پرداخت.

شهریه‌ی دانشگاه

گرچه برخی از دانشگاه‌های آلمان از دانشجویان بین‌المللی شهریه می‌گیرند، اکثرشان تحصیلات عالی رایگان ارائه می‌دهند. تنها هزینه‌ای که به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در آلمان باید حواستان به آن باشد، شهریه‌ی ثابت است. مبلغ ثابتی که برای خدمات دانشگاهی خاص مانند حمل و نقل  با اتوبوس، کارهای اداری، امکانات ورزشی، سالن‌های غذاخوری و غیره پرداخت می‌کنید.

اگرچه تحصیل رایگان تا حد زیادی بار مالی را برایتان کاهش می‌دهد، اما به هر حال باید هزینه‌های زندگی را بپردازید. آلمان کشور گرانی برای زندگی دانشجویی نیست اما اگر برای محل زندگیتان برنامه‌ریزی کنید و هزینه‌هایتان را به خوبی مدیریت کنید، می‌توانید مبلغ قابل توجهی را صرفه‌جویی کنید.

به طور کلی، هزینه‌ی زندگی در آلمان به عواملی مانند محل اقامت و سبک زندگیتان بستگی دارد. در شهرهای بزرگ صنعتی، هزینه‌های اجاره، غذا و لباس بالاتر هستند اما در مناطق کم‌جمعیت‌تر، می‌توان انتظار قیمت‌های پایین‌تری برای برخی محصولات و خدمات را داشت.

دانشگاه لایب نیتس، هانوفر آلمان - Vira Study
ساختمان اصلی دانشگاه لایب نیتس در هانوفر آلمان

انتخاب مکان ایده‌آل برای زندگی می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان شود. علاوه بر این، با کاهش برخی هزینه‌های اضافی که ممکن است در کشور خودتان داشته باشید، مانند گردش‌های شبانه‌ی متداول، می‌توانید بیشتر صرفه‌جویی کنید. اطلاعات زیر قطعاً کمکتان می‌کنند که محاسبه‌ی دقیقی از هزینه‌های زندگی در آلمان داشته باشید و بتوانید آن‌ها را تا جای ممکن کاهش دهید.

مهم‌ترین موضوعات برای شما به عنوان یک دانشجوی خارجی، معمولاً سه موضوع مسکن، غذا و حمل و نقل هستند. هنگامی‌که در رابطه با پاسخگویی به این سه چالش به اطمینان رسیدید، به آسانی می‌توانید به سایر مسائل نیز بپردازید.

کدام نواحی بیشترین هزینه‌های زندگی را در آلمان دارند؟

در کل، جنوب آلمان گران‌ترین منطقه برای زندگی در آلمان است. مونیخ و اشتوتگارت، دو تا از بزرگ‌ترین شهرهای این بخش از کشور، از گران‌ترین شهرها برای زندگی محسوب می‌شوند.

به عنوان مثال، اجاره‌ی یک آپارتمان یک‌خوابه در اشتوتگارت به طور متوسط ​​846.43 یورو هزینه دارد، در حالی‌که اجاره‌ی آپارتمان مشابهی در برمن در شمال آلمان، به طور متوسط ​​560 یورو هزینه دارد.

از نظر درصدی، این بدان معنا است که اجاره‌ی آپارتمان در برمن بیش از 30٪ ارزان‌تر از اشتوتگارت است.

پایتخت آلمان، برلین، در مقایسه با اکثر پایتخت‌های اروپا یا برخی از بزرگ‌ترین شهرهای آلمان گران نیست. مهم‌ترین هزینه‌ای که در برلین خواهید داشت، اجاره‌ی خانه است. یک آپارتمان یک‌خوابه‌ی کوچک در برلین به طور متوسط ​​۷۹۵ یورو هزینه دارد.

شهرهای اطراف برلین در شرق آلمان عمدتاً ارزان‌تر از شهرهای مشابه در جنوب آلمان هستند. لایپزیگ یکی از مقرون به صرفه‌ترین شهرهای آلمان برای زندگی است.

اجاره در لایپزیگ بیش از 40 درصد ارزان‌تر از اشتوتگارت است، دوسلدورف نیز 20 درصد ارزان‌تر از اشتوتگارت است. البته قیمت‌ها در اشتوتگارت و بزرگ‌ترین شهر شمال آلمان، یعنی هامبورگ، تقریباً مشابه است.

برای طبقه‌بندی نواحی آلمان از گران به ارزان، گران‌ترین شهرها را در هر منطقه انتخاب می‌کنیم و چند تا از هزینه‌های مهم در آن‌جا را با هم مقایسه می‌کنیم.

هزینه زندگی در آلمان - Vira Study
نقشه قدرت خرید و هزینه کردن در آلمان

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌شود، جنوب آلمان گران‌ترین منطقه برای زندگی در آلمان محسوب می‌شود. در حالی‌که شرق ارزان‌ترین منطقه در این کشور است. اگر بخواهیم آن‌ها را به ترتیب از گران به ارزان مرتب کنیم، به این ترتیب خواهد بود:

Table HeaderTable Header
Table DataTable Data

از آن‌جا که طیف گسترده‌ای از قیمت‌ها  در مناطق مختلف آلمان قابل مشاهده است، می‌خواهیم این قیمت‌ها را بین گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرها مقایسه کنیم.

برای این کار، می‌توانیم دو شهر را که در دو طرف طیف قرار دارند، با هم مقایسه کنیم. به عنوان مثال، دارمشتات گران‌ترین شهر آلمان در فهرست است و فرانکفورت (اودر) در نقطه‌ی مقابل آن قرار دارد.

فرانکفورت (اودر) شهر کوچکی در شرق آلمان، در نزدیکی مرز لهستان است. هزینه‌ی زندگی در آن‌جا واقعاً مناسب است. به عنوان مثال، اگر کمی شانس داشته باشید، می‌توانید یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر فرانکفورت (اودر) را با اجاره‌ی ماهانه تنها 250 یورو پیدا کنید.

 از سوی دیگر، اجاره بهای یک آپارتمان در مرکز شهر دارمشتات می‌تواند به 850 یورو در ماه برسد که بودجه‌ی بسیاری از دانشجویان به آن نمی‌رسد و معمولاً مقرون به صرفه نیست. در جدول زیر می‌توانید تفاوت هزینه‌های زندگی در این دو شهر آلمان را مشاهده کنید:

میانگین هزینه‌های کالاها و خدمات در هر شهر

همان‌طور که می‌بینید، اکثر محصولات در فرانکفورت (اودر) ارزان‌تر از دارمشتات هستند. به طور خلاصه:

  • اجاره‌ی ماهانه در دارمشتات 35 درصد بیشتر از فرانکفورت (اودر) است.
  • قیمت مواد غذایی در دارمشتات 32 درصد بالاتر از فرانکفورت (اودر) است.
  • قیمت رستوران‌ها در دارمشتات 32 درصد بالاتر از فرانکفورت (اودر) است.

متوسط اجاره در آلمان

اولین و بزرگترین دغدغه‌ی هر دانشجو در آلمان یافتن مکانی مناسب برای اجاره است. بیشتر به خاطر بالا بودن هزینه‌های اجاره در یک شهر است که به عنوان شهر گران شناخته می‌شود زیرا بیشترین هزینه‌ای است که در آلمان خواهید داشت.

همان‌طور که می‌توان انتظار داشت، اجاره‌بها در مرکز شهر بالاتر است و به نظر می‌رسد مدیریت آن به تنهایی و با بودجه‌ی دانشجویی عملاً غیرممکن باشد، بنابراین پیشنهادمان این است که کسی را پیدا کنید تا آپارتمان را با هم اجازه کنید و اجاره‌بها را شریک شوید. البته بسیاری از دانشجویان هم‌اتاقی پیدا می‌کنند.

شهرهای بزرگ مانند مونیخ، هامبورگ، کلن و فرانکفورت عمدتاً گران‌تر از شهرهای دیگری مانند لایپزیگ یا کارلسروهه هستند. بسته به این‌که کجا می‌خواهید آپارتمان پیدا کنید و دنبال چه شرایطی هستید، تنوع قیمت‌ها بالا است.

اگر به فکر آپارتمان یک خوابه‌ای در مرکز شهر هستید، اجاره‌ی ماهانه‌ی آن کمتر از ۷۰۰ یورو است. از سوی دیگر، همان آپارتمان یک خوابه، در نواحی اطراف حدود 500 یورو در ماه برایتان هزینه خواهد داشت. اگر به دنبال آپارتمانی کاملاً مبله، بزرگ و در نزدیکی مرکز شهر باشید، اجاره‌ی ماهانه بین 1000 تا 1500 یورو متغیر است.

جدول زیر میانگین هزینه‌ی ماهانه‌ی اجاره در برخی از شهرهای آلمان از جمله بزرگترین آن‌ها را نشان می‌دهد:

نکته‌ی مهم

مبالغ اجاره‌بهای بالا برای آپارتمان یک خوابه‌ای واقع در مرکز شهر است.

مدارک مربوط به مجوز اقامت - Vira Study

هزینه‌ی خوراک در آلمان چقدر است؟

اگر آشپزیتان خوب نیست، بهتر است یاد بگیرید، چون اگر قصد صرفه‌جویی در هزینه‌ها را دارید، غذا خوردن در رستوران‌های آلمان گزینه‌ی خوبی نخواهد بود. در حال حاضر، یک وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران متوسط، به طور میانگین حدود ​​45 یورو برایتان هزینه دارد.

در رستوران‌های کوچکتر، قیمت یک وعده غذا می‌تواند بین 8 تا 14 یورو متغیر باشد. مطمئناً به ازای دسر یا نوشیدنی، قیمت بالاتر هم خواهد رفت. به عنوان مثال، نیم لیتر آبجوی آلمانی حدود 3.50 یورو قیمت دارد، در حالی‌که آبجوی وارداتی 3 یورو است.

اگر به جای آبجو، کاپوچینو میل کنید، باید 2.64 یورو بپردازید. یک بطری آب 0.33 لیتری 1.77 یورو و یک نوشابه 2.17 یورو قیمت دارد.

می‌توانید هر از گاهی بیرون غذا بخورید، اما اگر دغدغه‌ی وضعیت مالیتان را دارید، گزینه‌های بهتری وجود دارند. معمولاً در محوطه‌ی دانشگاه‌ها، کافه تریا و غذاخوری وجود دارد که انواع غذاهای خوب را با هزینه کم ارائه می‌دهند.

این سالن‌های غذاخوری از یک سیستم عضویت انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند و این امکان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که MensaCard خود را با مبلغ مشخصی شارژ کنند و از آن کارت برای دریافت یک وعده‌ی غذایی با هزینه‌ای که معمولاً کمتر از 5 یورو است، استفاده کنند.

اگر شجاعت یادگیری برخی مهارت‌های اولیه‌ی ‌آشپزی برای پختن غذاهای خوشمزه را داشته باشید، برایتان بهتر است زیرا مطمئناً پول بیشتری صرفه‌جویی خواهید کرد. خب، ممکن است آن‌قدر دستپختتان خوب نباشد که غذایی رستورانی تهیه کنید اما کاملاً ارزشش را دارد. هزینه‌ی نوشیدنی‌ها و مواد غذایی اولیه در آلمان چندان بالا نیست. در ادامه، میانگین قیمت ​​برخی از این محصولات آورده شده است:

هزینه‌های حمل‌ونقل در آلمان چقدر است؟

به عنوان دانشجو، همواره در حال آمد و شد خواهید بود. عجله برای رسیدن به موقع به کلاس‌هایتان، بازگشت به خانه، رفتن به ملاقات کاری در آن سوی شهر، خرید و غیره، همه می‌توانند استرس‌آور باشند.

انتخاب شیوه‌ی مناسب حمل و نقل هم در زمانتان صرفه‌جویی می‌کند هم می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان نیز شود.

همان‌طور که در بالا اشاره شد، با پرداخت شهریه‌ی ثابت، هزینه‌ی اتوبوس دانشگاه رایگان خواهد بود. اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از انواع دیگری از حمل و نقل هستید، بد نیست بدانید چقدر هزینه‌ می‌برد.

بهترین راه رفتن از جایی به جای دیگر، به ویژه در شهرهای شلوغ و ساعات شلوغی، استفاده از دوچرخه است. در میان سایر گزینه‌های سفر، مطمئناً حمل و نقل عمومی ارزان‌تر است.

در حال حاضر، بلیط یک‌طرفه‌ی حمل و نقل عمومی محلی به طور متوسط ​​2.00 یورو هزینه دارد. اگر به طور روزمره از یک خط استفاده می‌کنید، می‌توانید بلیط ماهانه بگیرید که به طور متوسط ​​70 یورو قیمت دارد.

ورودیه‌ی تاکسی به طور متوسط ​​3.50 یورو است و کرایه‌ی آن به ازای هر کیلومتر بین 1.55 تا 2.50 یورو متغیر است. اگر ماشین دارید، باید بدانید قیمت بنزین از 1.25 یورو تا 1.49 یورو متغیر است.

متوسط هزینه‌های آب و برق و قبوض

علاوه بر اجاره مسکن، ماهانه باید قبض‌های گرمایش، برق، آب و مدیریت پسماند را نیز بپردازید. متأسفانه قیمت برق در آلمان با وجود کاهش اندک در سال 2018 بسیار بالاتر است.

در حال حاضر، برای هر کیلووات ساعت (CT/kWh) برق در آلمان باید 29.42 سنت بپردازید. با در نظر گرفتن این هزینه و سایر تسهیلات، کل هزینه‌هایی که باید به طور متوسط ​​برای یک آپارتمان 85 متری بپردازید، ماهانه 215.21 یورو است.

مطمئناً اگر هم‌اتاقی داشته باشید،  این هزینه‌ها را شریکی خواهید پرداخت. در برخی موارد، اجاره‌بها شامل این قبض‌ها هم می‌شود، بنابراین نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی برای این خدمات نخواهید داشت.

هزینه‌ی بیمه‌ی درمانی در آلمان

باید توجه داشته باشید که در آلمان، فارغ از وضعیت اقامت یا درآمدی که دارید، بیمه‌ی درمانی طبق قانون اجباری است. از همان روز اول که وارد این کشور می‌شوید باید برای یک طرح بیمه‌ی درمانی اقدام کنید.

به طور کلی دو نوع طرح اصلی بیمه درمانی در آلمان وجود دارند:

  • بیمه‌ی سلامت عمومی
  • بیمه‌ی سلامت خصوصی

بسته به این‌که می‌خواهید چه چیزهایی را تحت پوشش قرار دهید و می‌خواهید چقدر بپردازید، می‌توانید هر یک از طرح‌های فوق را انتخاب کنید.

هزینه‌ی بیمه‌ی درمانی‌ام چقدر می‌تواند باشد؟

در درجه‌ی اول، هزینه‌ی بیمه‌ی درمانی به نوع طرح بیمه‌ای که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. بیمه‌ی سلامت عمومی که برای همه افراد در آلمان اجباری است، حق بیمه‌ی کمتری دریافت می‌کند. دولت نرخی را که باید برای طرح بیمه سلامت عمومی خود بپردازید (GKV)، تعیین می‌کند. در حال حاضر، نرخ حق بیمه‌ی ماهانه‌ی این طرح از 70 تا 80 یورو در ماه متغیر است.

اگر می‌خواهید نیازهای پزشکی بیشتری را پوشش دهید، باید یک طرح بیمه‌ی درمانی خصوصی تهیه کنید، که معمولاً گران‌تر و هیچ مبلغ استانداری برای حق بیمه در میان ارائه‌دهندگان بیمه‌ی درمانی خصوصی وجود ندارد زیرا بسته‌های مختلفی متناسب با نیازهای افراد وجود دارند. حتی می‌توانید قبل از شروع پوشش بیمه‌ی خود، با شرکت توافق کنید که حق بیمه‌ی ماهانه‌ی مخصوص به خود را داشته باشید.

پرونده‌های مهاجرتی

ویزای تحصیلی انگلستان – اخذ شده توسط Vira Study

نیاز به مشاوره دارید؟

ما در Vira Study در کنار شما هستیم، اگر در هر مرحله از مسیر مهاجرت تحصیلی آلمان نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در Vira Syudy در تماس باشید. ما با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا مشاور مطمئنی برای شما خواهیم بود.

از تحصیل و زندگی در آلمان بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: