مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

اپلای برای مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان - Vira Study

برای اشخاصی که مایل به ادامه‌ی تحصیلات تکمیلی در آلمان، «سرزمین اندیشه‌ها» هستند، فرصت‌های خوبی پیش رو است. این فرصت برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است تا در تاریخ آموزشی این کشور سهمی داشته باشند. علاوه بر این‌ها، هزینه‌های تحصیلی منصفانه، آلمان را تبدیل به مقصدی ایده‌آل می‌کند، زیرا شهریه‌ی دانشگاه‌های آن، نسبت به بسیاری از کشورهای جهان کمتر است!

سیستم آموزش عالی آلمان به دو صورت شکل گرفته است:

 • دانشگاه‌های دولتی که زیر نظر دولت اداره می‌شوند
 • دانشگاه‌های خصوصی که زیر نظر شرکت‌ها، سازمان‌ها یا خیریه‌های مستقل اداره می‌شوند

تفاوت اصلی به روش های تامین مالی آنها بستگی دارد.

 دانشگاه‌های خصوصی معمولا بیشتر از دانشگاه‌های دولتی شهریه دریافت می‌کنند. اگرچه دانشگاه‌های خصوصی، برای شرایطی که رشته و زمینه‌ی کاری مورد نظر شما در دانشگاه‌های دولتی یافت نمی‌شود، مفید هستند. با این حال، درصد بسیار کمی از دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه های خصوصی تحصیل می‌کنند، زیرا دانشگاه‌های دولتی طیف بسیار گسترده‌ای از رشته‌ها و دوره‌ها را پوشش ‌می‌دهند!

در این مقاله می‌خوانید:

دانشگاه‌های دولتی آلمان

هر دانشگاه دولتی شرایط مخصوص به خود را دارد که عبارتند از:

 • برنامه های تحصیلی
 • ارزیابی‌ها
 • معاینات
 • پیش‌نیازها و شرایط ورود

و موارد زیر تحت نظر دولت هستند

 • منابع مالی
 • سیاست‌های مربوط به هزینه و کنترل کیفیت، و همچنین
 • اعتبارسنجی دوره‌ها – به گونه‌ای که استانداردهای آکادمیک بالایی داشته باشند

دانشگاه‌های خصوصی

دانشگاه‌های خصوصی در آلمان آزادند که شهریه‌های خود را – بالاتر از دانشگاه‌های دولتی – تعیین کنند، اما مدارک اعطایی کاملاً به رسمیت شناخته شده هستند و استانداردهای کیفی مناسب را برآورده می‌کنند.

دانشگاه‌های خصوصی در آلمان - Vira Study

انواع دانشگاه‌هایی که مدرک کارشناسی ارشد را در آلمان ارائه می‌دهند

چهار نوع آموزش عالی در آلمان وجود دارد:

چگونگی انتخاب دانشگاه ایده‌آل برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

ممکن است انتخاب دانشگاه ایده‌آل برای مقطع کارشناسی ارشد دشوار به نظر برسد، به‌خصوص زمانی‌که گزینه‌های زیادی در آلمان پیش رو باشد، اما همه چیز به موضوعی بستگی دارد که شما واقعاً به آن علاقه دارید. مهمترین مسئله این است که آیا تأکید شما بر گزینه‌های آکادمیک است یا خیر – در این صورت احتمالاً باید در یک دانشگاه تحقیقاتی یا فنی تحصیل کنید. با این وجود، اگر علاقه‌مند به کسب تخصص‌های شغلی یا مهارت‌های حرفه‌ای جدید هستید، به احتمال زیاد باید یکی از دانشگاه‌های علمی کاربردی را انتخاب کنید. بدیهی است که دانشجویانی که خلاقیت بیشتری دارند نیز، هنگام اپلای برای دوره‌ی تحصیلات تکمیلی در کالج‌های هنر، فیلم و موسیقی، از گنجینه‌‌ی غنی هنری آلمان منتفع می‌شوند.

انواع برنامه‌های کارشناسی ارشد و ساختار دوره‌ها

هنگامی‌که به عنوان دانشجو در یک موسسه‌ی آموزش عالی در آلمان پذیرفته می‌شوید، فرآیند بعدی ثبت‌نام است. این فرآیند شامل اقدام برای ثبت‌نام دوره‌های شما می‌شود تا بتوانید در سخنرانی‌ها و جلسات دانشگاهی و همچنین امتحانات، شرکت کنید.

پرونده‌های مهاجرتی

ویزای تحصیلی انگلستان – اخذ شده توسط Vira Study

طول دوره‌های کارشناسی ارشد در آلمان

طول دوره های کارشناسی ارشد بسته به تعداد ترم‌های موردنیاز در رشته‌ی شما، ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • یک سال
 • یک سال و نیم
 • تا دو سال

باید توجه داشت که یک سال تحصیلی از دو ترم تشکیل شده است. همچنین، مقطع کارشناسی ارشد شامل پایان‌نامه نیز می‌شود، که باید با راهنمایی یک استاد روی آن کار کنید.

یک تحقیق کاملاً مستقل در دوره‌ی تحصیلات تکمیلی در آلمان فقط در مقطع دکتری انجام می‌شود.

مقاطع کارشناسی ارشد متوالی و نامتوالی

 پیش‌نیازها و هزینه‌ها برای مقاطع کارشناسی ارشد متوالی، نامتوالی و حرفه‌ای متفاوت است. ممکن است برنامه‌های متوالی برای دانشجویانی که بلافاصله پس از مقطع کارشناسی ادامه‌ی تحصیل می‌دهند، رایگان باشد!

محدودیت پذیرش

این عبارت به محدودیت برای تعداد ظرفیت‌های موجود در دوره‌های خاص اطلاق می‌شود (به معنی تعداد محدود پذیرش دانشجو). معمولاً برنامه‌های مرتبط با حرفه‌های نظام‌مند، مانند حرفه‌های پزشکی: پزشکی، دندان‌پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و غیره در آلمان مشمول محدودیت پذیرش هستند.

 محدودیت پذیرش به حفظ کیفیت بالا و داشتن متخصصان بسیار ماهر کمک می‌کند البته به گونه‌ای که تعداد آن‌ها از ظرفیت‌های خالی احتمالی آتی بیشتر نشود.

دو نوع محدودیت پذیرش در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد:

محدودیت پذیرش - Vira Study

پذیرش در رشته‌هایی که به صورت مرکزی محدود شده‌اند، اندکی دشوارتر و رقابتی‌تر خواهد بود، در حالی‌که رشته‌هایی که به صورت محلی ظرفیت محدود دارند، مقداری انعطاف‌پذیری بیشتری با تعداد دانشجویان پذیرفته شده خواهند داشت.

شرایط پذیرش برای کارشناسی ارشد در آلمان

مهم‌ترین مدرکی که برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان باید ارائه دهید، یک مدرک کارشناسی معتبر است. لازم نیست مدرک کارشناسی شما به زبان آلمانی باشد، اما نیاز است که توسط دانشگاه‌های آلمانی به رسمیت شناخته شود.

چگونگی اعتبارسنجی مدرک در آلمان

ممکن است دانشگاه‌ها مدارک شما را با جزئیات بیشتری بررسی کنند تا از اعتبار آن‌ها اطمینان حاصل کنند. این بررسی احتمالا شامل بررسی محتوای دوره‌ی کارشناسی شما و تأیید اینکه تعداد کافی واحد در حوزه‌های مربوطه گذارنده‌اید یا خیر، خواهد بود.

همچنین، در صورتی که از شما خواسته شود، باید مدرک فارغ‌التحصیلی دبیرستان را که در آلمان به نام Abitur  شناخته می‌شود، نیز ارائه دهید.

 در صورتی‌که گواهی یا مدرک شما به رسمیت شناخته نشود، باید تأییدیه‌ی تحصیلی آن را برای مقایسه با مدارک آلمانی ارائه کنید. اینکه مدرک شما در آلمان قابل قبول باشد یا خیر، به کشوری که مدرک کارشناسی خود را از آن‌جا گرفته‌اید، بستگی دارد. دفتر بین‌المللی آلمان (Akademisches Auslandsamt) مسئول تعیین اینکه آیا مدرک شما به رسمیت شناخته شده یا واجد شرایط است یا خیر، خواهد بود.

 برای مدارک غیررسمی، ارزیابی‌های بیشتری نیاز است. در این حالت، باید در دوره‌ی پروپادوتیک (مقدماتی) شرکت کنید. این دوره، شما را با الزامات دانشگاه‌های آلمان (مانند الزامات زبان، تحصیل و طی دوره‌های اضافی برای کسب صلاحیت) قبل از شروع دوره‌های کارشناسی ارشد آشنا کرده و مهارت‌های لازم رابه شما می‌دهد.

این دوره‌ها برای موارد زیر طراحی شده‌اند:

برای داوطلبان مستعدی که برای پذیرش در رشته ها/موضوعات هنری اقدام می‌کنند، استثنائاتی در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید تنها با گذراندن چند آزمون موردنیاز یا ارائه‌ی نمونه کار خود، پذیرش بگیرید، بنابراین از قبل این موضوع را بررسی کنید.

هزینه‌ی صدور مدرک ارزیابی، 200 یورو است.

مهلت درخواست برای مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

مهلت ثبت درخواست در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است، اما به طور کلی این دو بازه‌ی‌ زمانی را می‌توان در نظر گرفت:

 • برای ترم سپتامبر: قبل از 15 ژانویه درخواست دهید
 • برای شروع تحصیل در ترم زمستان: درخواست خود را تا قبل از 15 جولای ارسال کنید

حتماً از قبل مهلت‌های دانشگاه موردنظر خود را بررسی کنید، تا از وجود هر گونه مغایرت اطلاع حاصل کنید.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

برای شرکت در دوره‌های آموزشی آلمانی، زبان یکی از الزامات است. خبر خوب این است که دانشگاه‌های آلمان دوره‌های زیادی را ارائه می‌دهند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به همین دلیل یادگیری زبان آلمانی الزامی نیست.

اما اگر قرار است دوره‌های شما به زبان آلمانی باشد، باید از قبل آن را فرا بگیرید.

در شرایط زیر، نمره‌ی کمتر از حدنصاب نیز پذیرفته می شود:

برای یافتن فرصت‌های بیشتر برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان، DAAD  یک ابزار جستجوی برنامه‌ی بین‌المللی را ارائه می‌دهد که به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌ی مناسب خود را پیدا کنید.

بیمه‌ی درمانی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان

بیمه‌ی درمانی برای همه‌ی دانشجویان در آلمان از جمله دانشجویان کارشناسی ارشد اجباری است. بنابراین، هنگام تحصیل در آلمان، باید اطمینان حاصل کنید که از پوشش بیمه‌ی درمانی مناسبی برخوردار هستید. دو نوع بیمه‌ی درمانی وجود دارد:

شرکت‌های بیمه‌ی سلامت عمومی در آلمان عبارتند از:

شرایط ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

اطمینان حاصل کنید که تمام مدارکی که معمولاً برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارید را به موقع جمع‌آوری کرده‌اید. برای اطلاعات دقیق در مورد شرایط ویزای آلمان، به www.virastudy.com مراجعه کنید.

هزینه‌های مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

هزینه‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان به متوالی یا نامتوالی بودن تحصیل شما بستگی دارد.

دانشگاه‌های خصوصی برای دوره‌های متوالی و نامتوالی، شهریه‌ی اجباری دریافت می‌کنند.

 شهریه‌های مطالعات نامتوالی ممکن است از حدود 6000 یورو در هر ترم به بالا شروع شود، به‌ویژه برای دانشگاه‌های خصوصی قیمت‌های بالاتری لازم است.

فرصت‌های پس از فارغ التحصیلی

از آنجایی که گواهینامه‌ها و مدارک دانشگاه آلمان در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شوند، با مدرک کارشناسی ارشد آلمانی، حتی اگر قصد زندگی در آلمان را نداشته باشید، می‌توانید فرصت‌های ایده‌آلی در سراسر جهان پیدا کنید. اما، برای کسانی که مایل به ادامه‌ی تحصیل در آلمان هستند نیز، فرصت‌های بسیار خوبی برای یافتن شغل مطلوب و سودآور وجود خواهد داشت.

شما این شانس را دارید که جدیدترین فناوری‌ها، دانش، تحقیقات علمی، تجارت و هر چیزی که فکرش را بکنید، بیاموزید.

دانشگاه نیز در طول دوره تحصیل فرصت‌های عالی بسیاری را به شما معرفی خواهد کرد!

نیاز به مشاوره دارید؟

ما در Vira Study در کنار شما هستیم، اگر در هر مرحله از مسیر مهاجرت تحصیلی آلمان نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در Vira Syudy در تماس باشید. ما با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا مشاور مطمئنی برای شما خواهیم بود.

از تحصیل و زندگی در آلمان بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: