مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

مجوز اقامت برای دانشجویان تازه وارد به آلمان

مجوز اقامت برای دانشجویان تازه وارد به آلمان - Vira Study

یکی از اولین کارهایی که باید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی تازه وارد به آلمان انجام دهید، پیدا کردن مکانی برای اقامت و سپس ثبت آن در اداره مربوطه است. به محض یافتن محل اقامت، باید در دفتر ثبت‌­نام ساکنان محلی، نام‌­نویسی کنید. دفتر، تأیید کتبی از ثبت نام (Meldebestätigung) به شما می­دهد. پس از آن، می­توانید برای مجوز اقامت خود اقدام کنید.

هر دانشجوی بین‌­المللی که به آلمان مهاجرت می کند، باید معمولاً ظرف یک هفته، در دفتر ثبت­‌نام ساکنان، نام‌­نویسی کند. سپس فرم ثبت نام را پر کرده و تأییدیه کتبی آن را دریافت کند. حتماً این سند را نگه دارید؛ زیرا برای دریافت مجوز اقامت از اداره اتباع بیگانه به آن احتیاج دارید.

در این مقاله می‌خوانید:

تأیید ثبت نام در دفتر ثبت ساکنان

بعد از یافتن محل اقامت برای زندگی در آلمان، باید در اداره ثبت ساکنان محلی ثبت نام کنید. در برخی از شهرها، دفتر ثبت نام ساكنان (Einwohnermeldeamt) به نام Bürgerbüro یا Bezirksamt نیز نامیده می­‌شود. شما باید ظرف یک یا دو هفته ثبت نام خود را انجام دهید (بسته به شرایط دفتر ثبت نام ساکنین محلی متفاوت است)، یا اینکه مجبور به پرداخت جریمه اداری (Bußgeld) می­شوید. بعضی اوقات ظرف یک یا دو هفته، زمان ملاقات به شما نمی‌­دهند. آنچه که مهم است این است که شما در طی این زمان، وعده ملاقات برای این کار را رزرو کرده­‌اید. معمولاً می توانید این ملاقات را بطور آنلاین در دفتر ثبت­‌نام ساكنان ترتیب دهید.

اسناد مربوط به دفتر ثبت ساكنان

برای ثبت نام در دفتر ثبت ساکنین، به مدارک زیر نیاز دارید:

هنگامی که شما در دفتر ثبت ساکنان نام­نویسی کنید، آنها تأییدیه ثبت نام را به شما می­دهند. حتما این سند را نگه دارید! در صورت درخواست مجوز اقامت در اداره اتباع بیگانه، به آن احتیاج خواهید داشت.

اسناد مربوط به دفتر ثبت ساكنان - Vira Study

تأیید مسکن (Wohnungsgeberbestätigung)

می توانید فرم تأیید مسکن را در وب سایت دفتر ثبت ساکنان که در آنجا ثبت­نام خود را انجام داده­اید، دانلود کنید. این فرم را برای صاحبخانه خود ارسال کنید، چون باید آن را پر کند. اگر در خوابگاه زندگی می کنید، خدمات دانشجویی فرم را برای شما پر می­کند.

فراموش نکنید

اگر در طول اقامت خود در آلمان مجدداً نقل مکان کردید، باید ظرف یک یا دو هفته مجدداً در دفتر ثبت ساکنین نام­‌نویسی کنید! اگر در همان شهر به مکانی دیگر نقل مکان کردید، در همان دفتر ثبت ساکنین ثبت نام خود را انجام دهید. اگر به یک شهر جدید نقل مکان کردید، باید در دفتر ثبت ساکنان محلی آنجا ثبت نام کنید.

همچنین باید در شهری که در آن تحصیل می­کنید، به دفتر ثبت اتباع خارجی مراجعه کنید. می­توانید آدرس را از دفتر بین المللی بدست آورید یا در پایگاه داده BAMF آن را جستجو کنید. برای مجوز اقامت خود، باید از طریق دفتر ثبت اتباع خارجی شهری که در طی سه ماه اول تحصیل می­کنید، اقدام کنید.

تأیید مسکن (Wohnungsgeberbestätigung) - Vira Study

مدارک مربوط به مجوز اقامت

درخواست اقامت خود را به اداره ثبت اتباع خارجی ارائه دهید. برای دریافت مجوز اقامت، باید به صورت حضوری به اداره ثبت اتباع خارجی مراجعه کنید. اسناد موردنیاز عبارتند از:

  • گذرنامه معتبر، احتمالاً با ویزا
  • تأییدیه ثبت نام از دفتر ثبت ساکنان
  • گواهی بیمه درمانی
  • گواهینامه تحصیل از دانشگاه آلمان
  • هزینه برای اجاره (110 یورو)، احتمالاً سند مربوط به منابع مالی
  • در صورت امکان یک گواهی سلامت
  • در صورت امکان قرارداد اجاره
  • عکس های گذرنامه احتمالاً (بیومتریک)

مجوز اقامت در قالب فرمی که به اصطلاح “مجوز اقامت الکترونیکی” “(Elektronischer Aufenthaltstitel) نامیده می­شود، صادر می­گردد. این کارت، دارای یک تراشه می­باشد که داده­ها در آن ذخیره شده است، به عنوان مثال عکس گذرنامه و اثر انگشت شما. پس از چهار تا شش هفته می­توانید شخصاً مجوز اقامت خود را از اداره ثبت اتباع خارجی بگیرید. در ابتدا این مجوز، برای حداقل یک سال و حداکثر دو سال صادر می­شود، اما امکان تمدید آن وجود دارد. این تمدید، بستگی به این دارد که تحصیلات خود را به طور منظم ادامه دهید (به این معنی که باید به دوره استاندارد تحصیل پایبند باشید). برای اثبات این موضوع، به مدارک دانشگاه خود نیاز دارید. ضروری است قبل از اتمام زمان مجوز اقامت فعلی خود، درخواست تمدید کنید!

مدارک مربوط به مجوز اقامت - Vira Study

بهتر است تمام مدارک، حتی آنهایی را که نیاز ندارید، با خود همراه داشته باشید. اگر یکی از مدارکتان گم شود، باید قرار ملاقات جدید ترتیب دهید. این کار بی­‌جهت خیلی زمان بر خواهد بود!

سوالات متداول درباره‌ی مجوز اقامت برای دانشجویان تازه وارد

به طورمعمول، ثبت نام در دفتر ثبت ساکنین رایگان است.

وقتی برای اولین بار درخواست اقامت می­کنید، باید 110 یورو بپردازید. تمدید مجوز اقامت، 100 یورو هزینه دارد.

اگر می­خواهید بیش از تاریخ مجوز اقامت خود در آلمان بمانید، مهم است که مجوز را چندین هفته قبل از انقضاء تاریخ آن تمدید کنید!

پرونده‌های مهاجرتی

ویزای تحصیلی انگلستان – اخذ شده توسط Vira Study

نیاز به مشاوره دارید؟

ما در Vira Study در کنار شما هستیم، اگر در هر مرحله از مسیر مهاجرت تحصیلی آلمان نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در Vira Syudy در تماس باشید. ما با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا مشاور مطمئنی برای شما خواهیم بود.

از تحصیل و زندگی در آلمان بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: