مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

نحوه‌ی اپلای برای مقطع کارشناسی در آلمان

نحوه‌ی اپلای برای مقطع کارشناسی در آلمان - Vira Study

حدود 35 درصد از کل دانشجویانی که در دانشگاه‌های آلمان ثبت‌نام کرده‌اند، در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند. دلیل این که چرا دوره‌های تحصیلی کارشناسی در آلمان، از محبوبیت زیادی برخوردار است، ساده است.
تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان، درک نظری و عملی عمیقی نسبت به رشته‌ی تحصیلی‌ به شما می‌دهد و درهای موفقیت در مسیر تحصیل و آینده‌ی شغلی را به روی شما باز می‌کند.
جهت اپلای برای مقطع کارشناسی در آلمان، به یک راهنمای گام به گام دقیق نیاز دارید و می‌بایست مراحل زیر را با دقت دنبال کنید:

در این مقاله می‌خوانید:

دانشگاه و دوره‌ی کارشناسی خود را انتخاب کنید

در مرحله‌ی اول، شما باید تصمیم بگیرید به چه رشته‌ی تحصیلی علاقه دارید و قصد دارید در کدام دانشگاه تحصیل نمایید. در آلمان، دانشگاه‌ها و دوره‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان خارجی وجود دارد که رشته‌های متنوعی را پوشش می‌دهد.

اطلاعات لازم پیرامون برنامه‌ و واحدهای درسی این دوره‌ها به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار گرفته است و شما می‌توانید براساس اولویت‌های خود، از میان آن‌ها انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم هنگام انتخاب دانشگاه و دوره‌ی تحصیلی، دو نکته را در نظر بگیرید:

 مورد اول، تا حد زیادی تعیین‌کننده‌ی هزینه‌ی تحصیلی و آینده‌ی شغلی شما خواهد بود. اگر دانشگاه شما در شهر بزرگی واقع شده باشد، هزینه‌ی زندگی شما به عنوان یک دانشجوی خارجی در آلمان، افزایش می‌یابد. از طرفی، اگر دانشجوی مستعد و بلندپروازی باشید، تحصیل در دانشگاه‌ معروف می‌تواند به موفقیت تحصیلی و شغلی شما کمک کند.

و در مورد دوم، آگاهی نسبت به محتوای آموزشی دوره، تردید شما را نسبت به موضوعاتی که قرار است مطالعه کنید، برطرف می‌سازد و به شما کمک می‌کند، دوره‌ای را انتخاب نمایید که مطالب آن مطابقت بیش‌تری با خواست شما دارد. ممکن است دوره‌های ارائه شده، به لحاظ برنامه‌ی درسی با اهداف تحصیلی شما هماهنگی نداشته باشد.

به عنوان مثال، ممکن است واحدهای درسی دوره‌ی انتخابی شما، موضوعاتی که مایل به یادگیری آن هستید را پوشش دهد، اما برخلاف علاقه‌ی شما به واحدهای عملی، واحدهای آزمایشگاهی کم‌تری را ارائه دهد.

شرایط لازم را بررسی کنید

پس از تصمیم‌گیری و انتخاب دوره‌ی کارشناسی مورد نظر، می‌بایست شرایط پذیرش را بررسی نمایید. برای این منظور، می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید. معمولاً در وب‌سایت دانشگاه‌ها، بخشی وجود دارد که در آن شرایط اپلای [درخواست] با جزئیات کامل توضیح داده شده است.

 دقت داشته باشید که این مرحله بسیار مهم است، زیرا جزئیات به ظاهر کم‌اهمیت نیز می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. در این مرحله، ممکن است اشتباهات ریز و درشتی انجام دهید که فرآیند درخواست شما را با مشکل مواجه کند. برای جلوگیری از اشتباه، می‌بایست زمان زیادی را صرف بررسی دقیق جزئیات نمایید و در صورت وجود ابهام، با دانشگاه مربوطه تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. صرف نظر از تغییرات جزئی، قوانین و مدارک کلی اپلای [درخواست] برای مقطع کارشناسی در آلمان به شرح زیر است:  

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های آلمان - Vira Study

زبان آلمانی را یاد بگیرید

در آلمان، اکثر دوره‌های کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. بنابراین، برای پذیرش می‌بایست به زبان آلمانی تسلط داشته باشید و با ارائه‌ی آزمون استاندارد زبان آلمانی، مهارت زبانی خود را اثبات نمایید.

سطح زبان قابل قبول، متناسب با دوره‌ی انتخابی شما و آزمونی که شرکت می‌کنید، متغیر است. به عنوان مثال، گواهی C2 از مؤسسه‌ی گوته، برای اغلب دانشگاه‌های آلمان قابل قبول است.

توجه داشته باشید که برخی دانشگاه‌ها ممکن است این قانون را نادیده بگیرند و شما را به شرط این که پیش از آغاز دوره‌ی تحصیلی‌، مرحله‌ی مقدماتی زبان آلمانی را بگذرانید، پذیرش کنند.

اما پیشنهاد ما این است که فرصت خود را از دست ندهید و پیش از ورود به آلمان، زبان آلمانی را بیاموزید تا بتوانید بدون معطلی، دوره‌ی تحصیلی خود را آغاز نمایید. به علاوه، حتی اگر دوره‌ی شما به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، باز هم زبان آلمانی را یاد بگیرید، زیرا برای زندگی معمول خود به این زبان نیاز خواهید داشت.

هزینه‌ها را فراهم کنید!

دانشجویان خارجی غیر اتحادیه‌ی اروپا و منطقه‌ی اقتصادی اروپا، برای تحصیل در آلمان به ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارند و می‌بایست از تمکن مالی کافی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی برخوردار باشند. طبق قوانین امسال، جهت صدور ویزای دانشجویی، باید حداقل 11208 یورو در حساب بانکی مسدود خود داشته باشید.

 برای یک دانشجوی ساده این مقدار، پول زیادی است، بنابراین، می‌بایست پیش از برنامه‌ریزی‌های خود به این مسئله فکر کنید و حداقل چهار تا شش ماه قبل از درخواست ویزای دانشجویی، شروع به پس‌انداز نمایید.

پرونده‌های مهاجرتی

ویزای تحصیلی انگلستان – اخذ شده توسط Vira Study

 در این مدت، می‌توانید به دنبال استفاده از حمایت‌های مالی باشید که به دانشجویان خارجی در آلمان تعلق می‌گیرد و خوشبختانه تعداد آن‌ها کم نیست.

درخواست خود را ارسال کنید

پس از این که مدارک مورد نیاز جهت درخواست را آماده کردید و چندین بار آن‌ها را بررسی نمودید که ایرادی نداشته باشد، وقت آن است که برای دوره‌ی تحصیلی مورد علاقه‌‌ی خود اپلای کنید . اکثر دانشگاه‌های آلمان با پلتفرم درخواست آنلاین UniAssist.de کار می‌کنند، اما بعضی از آن‌ها پلتفرم مخصوص خود را دارند.

برخی دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند که علاوه بر ارسال درخواست خود از طریق UniAssist ، در وب‌سایت خود دانشگاه‌ نیز به ‌صورت آنلاین اپلای کنید . از آن‌جایی که هر دانشگاه قوانین خاص خود را دارد، شما می‌بایست با دانشگاه مربوطه تماس بگیرید و در مورد نحوه‌ی ارائه‌ی درخواست خود سؤال کنید.

منتظر نامه‌ی پذیرش باشید

هنگامی که دانشگاه مورد نظر، دریافت درخواست شما را تأیید کرد، باید منتظر جواب بمانید. در این مرحله، راه دیگری جز صبر ندارید.

از آن‌جایی که دانشگاه‌های آلمان، درخواست‌های فراوانی از متقاضیان داخلی و خارجی دریافت می‌کنند، رسیدگی به آن‌ها زمان‌بر است.

مدت زمان پاسخگویی، به تعداد دوره‌های ارائه‌شده‌ در دانشگاه مورد نظر شما بستگی دارد. دانشگاه‌های معتبر، با حجم بالای درخواست‌ مواجه هستند که بررسی آن‌ها به زمان بیش‌تری نیاز دارد. به علاوه، ارسال ناقص مدارک نیز می‌تواند دلیل دیگری برای تأخیر در روند پذیرش باشد.

نامه‌ی پذیرش - Vira Study

بیمه‌ی درمانی بگیرید

در آلمان، بیمه‌ی درمانی برای دانشجویان خارجی الزامی است. بنابراین، پس از دریافت نامه‌ی پذیرش از دانشگاه مربوطه، می‌بایست برای گرفتن بیمه‌ی درمانی آلمان اقدام نمایید. دو نوع بیمه درمانی در آلمان وجود دارد: دولتی و خصوصی.

دقت کنید که داشتن بیمه‌ی درمانی اجباری است، اما در انتخاب نوع بیمه و شرکت آن اختیار کامل دارید.    

ویزای دانشجویی بگیرید

پس از گذراندن مراحل فوق، شما به مرحله‌ی نهایی درخواست خود می‌رسید. به جز کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا و منطقه‌ی اقتصادی اروپا، اتباع سایر کشورها می‌بایست برای تحصیل در آلمان ویزا دریافت کنند.

 برای آگاهی از مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی مقطع کارشناسی در آلمان، لطفاً مقاله‌ی “شرایط و هزینه‌های درخواست ویزای دانشجویی آلمان” را مطالعه نمایید!

 دقت داشته باشد که حداقل سه ماه قبل از آغاز دوره‌ی تحصیلی خود، برای درخواست ویزا اقدام کنید، زیرا سفارت روند اداری خود را دارد و به زمان شروع دوره‌ی شما اهمیت نمی‌دهد.

نیاز به مشاوره دارید؟

ما در Vira Study در کنار شما هستیم، اگر در هر مرحله از مسیر مهاجرت تحصیلی آلمان نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در Vira Syudy در تماس باشید. ما با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا مشاور مطمئنی برای شما خواهیم بود.

از تحصیل و زندگی در آلمان بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: