مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

شرایط کار دانشجویی در آلمان

شرایط اشتغال دانشجویان

چگونه در آلمان می توان شغل دانشجویی پیدا کرد؟

زندگی در آلمان به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی هزینه‌های مختلفی دارد. با اینکه هزینه‌های دانشگاهی در آلمان بسیار پایین است، اما هزینه‎‌های جاری دانشجو مانند خوراک و پوشاک و موارد مشابه نیاز به پس‌انداز و یا کار دانشجویی را نمایان می‌کند. 

برای پیدا کردن کار دانشجویی و شغل مناسب ابتدا باید به آژانس کاریابی (Bundesagentur für Arbeit) در منطقه زندگی خود مراجعه نمایید اما توجه داشته باشید که اگر به دنبال یک شغل بین­ المللی در دانشگاه خود هستید بهتر است به دفتر منابع انسانی و یا منشی دانشکده خود مراجعه کنید. همچنین حتما یک لیست آنلاین از موقعیت­ های مناسب و قابل اخذ برای دانشجویان متقاضی کار در سایت­‌ها و منابع مرتبط موجود خواهد بود.

اگر به دنبال یک کار پاره وقت در نزدیکی محل زندگی و یا دانشگاه خود باشید می­توانید از سایت­های appjobs یا Young Capital کمک بگیرید و اطلاعات بروز در رابطه با شغل‌­های مد نظر را کسب کنید.

نکته: شما با دانستن زبان انگلیسی می‌توانید در آلمان کار دانشجویی بکنید اما دانستن زبان آلمانی حتی در حد ابتدایی می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

در این مقاله می‌خوانید:

درآمد خوب و قابل قبول برای یک دانشجوی متقاضی کار چقدر است؟

حتما قبل از این که برای کاری درخواست دهید در مورد حداقل دستمزد (که 9 یورو در هر ساعت است.) اطلاعات کافی را بدست آورید. در موقعیت­های دانشجویی با مهارت بیشتر، حداقل حقوق بین 11 تا 20 یورو در ساعت متغیر است. تهیه غذا و کار در کافه تقریباً میزان حداقل حقوق را پرداخت می­کند.

برای مشاغل آنلاین کف حقوق تعیین نشده. مشاغل آنلاین برای دانشجویانی که نیاز دارند در کنار تحصیل حتما کار کنند، بسیار مناسب است.

یک دانشجوی چقدر می تواند در آلمان درآمد داشته باشد؟

دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان باید بدانند که اگر بیش از 20 ساعت در هفته کار کنند، ممکن است محدودیت­های سالانه که برای دانشجویان تعیین می­شود (120 نیم روز و 240 روز کامل) را زیر پا بگذارند.

همچنین درآمد ماهیانه 450 یورو برای دانشجویان وجود دارد. در صورت داشتن درآمد بیش از 450 یورو در ماه، دانشجویان ملزم به پرداخت مالیات استاندارد آلمان می­باشند، در حالی که درآمد زیر 450 یورو بدون مالیات است.

ساعات کار زیاد می­تواند منجر به از دست دادن یارانه بیمه درمانی دانشجویان شود. به عنوان مثال، اگردانشجو شامل بیمه TK باشد، می­توانید حداکثر 435 یورو در ماه درآمد داشته باشد. با افزایش درآمد از حد تعیین شده، هزینه­های پرستاری و تامین اجتماعی نیز از دانشجو کسب می­شود که نه تنها تاثیر منفی بر روی درآمد خواهد داشت، بلکه عملکرد تحصیلی دانشجو را نیز می­تواند مختل کند.

هزینه ها، مالیات و بیمه سلامت:

در کشور آلمان مالیات و بیمه سلامت نسبت به میزان درآمد هر شخص قابل سنجش است، بنابراین هنگامی که دانشجویان در آلمان مشغول به کار هستند، باید از چگونگی تاثیر کارشان بر بیمه سلامت و موقعیت مالیاتی مطلع باشند.

هزینه ها، مالیات و بیمه سلامت

آیا یک دانشجو می تواند در آلمان بیش از 20 ساعت در هفته کار کند؟

جواب این سوال هم بله هست و هم خیر چون استثنائاتی وجود دارد!

توجه داشته باشید که مشاغل دانشگاهی به طور متفاوتی نسبت به سایر شغل‌­ها طبقه­‌بندی می­‌شوند. اگر در دانشگاه یا کالج خود نقش دستیار دانشجویی را بر عهده دارید، جزء سهمیه 120 روزه شما محسوب نخواهد شد که این فرصت، کمک بزرگی برای بسیاری از محققان جوان است.

اگر هنگام ثبت نام در بیمه­گزار در حال گذراندن دوره­های کارآموزی خود هستید، نگران از دست دادن پوشش یارانه‌­ای نباشید. این بیمه تا زمان لغو ثبت نام دانشجویی شما ادامه خواهد داشت، و تا زمانی که یک کارمند تمام وقت باشید شما مشمول این بیمه خواهید بود.

روزانه چندساعت کار به عنوان کار تمام وقت تلقی می شود؟

روزانه 8 ساعت کار در طول روز که مجموع آن ها در هفته 40 ساعت کار است، به عنوان کار تمام وقت در نظر گرفته می­شود. این تعریف به این معنا است که دانشجویان می­توانند به ازای هر هفته 2.5 روز کامل در کشور آلمان کار کنند. دانشجویان خارج از برنامه­‌های تحصیلی نیز می‌توانند در کارهای تمام وقت با در نظر گرفتن حد تعیین شده درآمد سالانه، مشغول به کار شوند.

پرونده‌های مهاجرتی

ویزای تحصیلی انگلستان – اخذ شده توسط Vira Study

روزانه چند ساعت کار به عنوان کار پاره وقت تلقی می شود؟

بسیاری از دانشجویان به دنبال شغل‌­های نیمه وقت هستند تا بتوانند در کنار تحصیل مشغول به کار شوند. بنابراین اطلاع از میزان ساعات کاری مشاغل پاره‌وقت حائز اهمیت است. براساس قوانین کشور آلمان، هر چیزی که تحت تعریف “هفته کامل” باشد، به صورت پاره وقت تعریف می‌شود. بنابراین، اگر کمتر از 20 ساعت در هفته کار کنید، به عنوان شاغل پاره وقت در نظر گرفته خواهید شد.

یک دانشجو چند روز می تواند در آلمان کار کند؟

دوره‌­های کارآموزی بخش مهمی از تحصیلات دانشجویان می­باشد، که آن­ها را برای ورود به بازار کار آماده می­کند.
 برای گذراندن دوره­‌های کارآموزی باید حتما یک ویزای کاری از سفارت محلی آلمان دریافت کنید.

همچنین اخذ مجوز برای شروع دوره­‌های کارآموزی از آژانس کار فدرال ضروری است، بنابراین اسناد و مدارک لازم را از قبل آماده نمایید.

قوانین مالیات و ساعت کاری کارورزی در کشور آلمان دقیقاً مانند سایر مشاغل محاسبه می­ شود.

این امر هم برای کارآموزی با حقوق و هم بدون حقوق صدق می­کند.

لذا بهتر است پیش از شروع این دوره­‌ها مقداری پس­‌انداز برای خود در نظر بگیرید.

یک دانشجو چند روز می تواند در آلمان کار کند؟

از تحصیل و زندگی در آلمان بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: