مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

مقطع دکتری در آلمان

مقطع دکتری در آلمان - Vira Study

مقطع دکتری بالاترین سطح تحصیلات و مهر تأییدی بر صلاحیت علمی شما در یک رشته‌ی تحصیلی است.

آلمان به لحاظ فعالیت‌های پژوهشی، کیفیت آموزش، اعضاء هیأت علمی، امکانات و تجهیزات علمی مدرن و مهم‌تر از همه آینده‌ی شغلی، جایگاه مناسبی در بین پیشگامان جهانی دارد و موقعیت مطلوبی برای دریافت مدرک دکتری محسوب می‌شود.

بنابراین، قابل درک است که چرا بسیاری از دانشجویان خارجی، آرزوی تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌های آلمان را دارند.

در این مقاله می‌خوانید:

چگونه برای مقطع دکتری در آلمان اپلای کنید؟

پیداکردن دوره‌ی دکتری مناسب در آلمان، مسیر متفاوتی نسبت به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد یا سایر مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد و کاری که باید انجام دهید این است که دانشگاه و دوره‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید. این کار، فرآیند پیچیده و وقت‌گیری است که مستلزم بارگذاری مکرر مدارک درخواست شماست.

به منظور اپلای برای مقطع دکتری در آلمان، می‌بایست مسیر طولانی و تقریباً دشواری را طی کنید که راهنمایی مناسب می‌تواند برای شما راهگشا باشد. انجام مراحل اداری نیاز به دقت زیادی دارد و اشتباهات کوچک می‌تواند درخواست شما را با مشکل مواجه کند.

مرحله‌بندی فرآیند درخواست و انجام مرتب آن‌ها، به شما کمک می‌کند تا این کار را با تمرکز بیش‌تری انجام دهید.

جهت اپلای برای مقطع دکتری در آلمان مراحل زیر را دنبال کنید:

یک دوره‌ی دکتری و یک استاد راهنما پیدا کنید

در اولین مرحله، شما می‌بایست یک دوره‌ی دکتری مناسب پیدا کنید که با اهداف تحصیلی و شغلی شما مطابقت داشته باشد. خوشبختانه، در این مرحله گزینه‌های زیادی وجود دارد و اگر اهداف مشخصی برای آینده‌ی خود داشته باشید، پیداکردن دوره‌ی مناسب چندان دشوار نخواهد بود.

 دانشگاه‌های زیادی در آلمان وجود دارند که دوره‌های دکتری مختلفی را برای دانشجویان خارجی واجد شرایط ارائه می‌دهند.

در آلمان دو نوع دوره‌ی دکتری ارائه می‌شود، فردی و گروهی [ساختاریافته].

دوره‌ی دکتری فردی

 این دوره، رایج‌ترین مسیری است که دانشجویان خارجی برای دریافت مدرک دکتری در آلمان انتخاب می‌کنند. با ثبت‌نام در دوره‌ی دکتری فردی، شما تحقیقات خود را زیر نظر یک استاد معتبر انجام می‌دهید و علی‌رغم بهره‌گیری از مشاوره و راهنمایی وی، می‌توانید در بیش‌تر مراحل تحقیقاتی به طور مستقل عمل کنید.  این نوع دوره‌ی دکتری اغلب در دانشگاه‌ها یا سازمان‌های غیردانشگاهی، نظیر مؤسسات تحقیقاتی ارائه می‌شود. به علاوه، در دوره‌ی دکتری فردی، شما می‌توانید با یک شرکت یا در یک پروژه‌ی تحقیقاتی نیز همکاری نمایید.

مدت زمان معمول این دوره، 3 سال است که می‌تواند تا 5 سال نیز ادامه یابد. تکمیل دوره‌ی دکتری شما، با ارائه‌ی یک پایان‌نامه صورت می‌گیرد که شامل مطالعات و فعالیت‌های تحقیقاتی انجام‌شده طی دوره‌ی مذکور است

دوره‌ی دکتری فردی - Vira Study

دوره‌ی دکتری گروهی

دوره‌ی دکتری گروهی، اغلب در دانشگاه‌هایی ارائه می‌شود که در آن گروهی از اساتید برجسته، راهنمایی گروهی از دانشجویان دکتری را برعهده می‌گیرند. برخلاف دوره‌ی دکتری فردی، این دوره چندان انعطاف‌پذیر نیست، زیرا واحدهای تحصیلی و سایر موارد مرتبط به دوره، توسط دانشگاه تنظیم می‌شود. بنابراین، دانشجویان می‌بایست مطابق با آن عمل کنند و نمی‌توانند استقلال زیادی داشته باشند.  

مهارت زبانی خود را تقویت کنید

در اپلای [درخواست] برای دوره‌ی دکتری در آلمان، تسلط به زبان آلمانی الزامی نیست، زیرا اکثر دوره‌های دکتری به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. بنابراین، شما می‌بایست برای اثبات تسلط خود به زبان انگلیسی، در آزمون‌های استاندارد مربوطه شرکت نمایید. برای این منظور، دانشگاه‌ها آزمون‌های مختلفی را می‌پذیرند که رایج‌ترین آن‌ها تافل و آیلتس است.

توجه داشته باشید که سطح زبان قابل قبول برای دوره‌ی دکتری از استانداردهای علمی بالایی برخوردار است و می‌بایست آمادگی لازم برای این مرحله را کسب نمایید. نمره‌ی زبان شما فقط یک الزام نیست، بلکه نقش مهمی در پذیرش شما دارد. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم هر چه سریع‌تر دوره‌ی یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنید.

پرونده‌های مهاجرتی

ویزای تحصیلی انگلستان – اخذ شده توسط Vira Study

شرایط لازم را فراهم کنید

شرایط پذیرش، متناسب با دوره‌ی دکتری و دانشگاه انتخابی شما متفاوت است. به طور معمول، سابقه‌ی تحصیلی شما مهم‌ترین مسئله برای ورود شما به دوره‌ی دکتری در آلمان محسوب می‌شود. به علاوه، ارائه‌ی توصیه‌نامه‌ مبنی بر تجربیات و اهداف شما برای این مقطع ضروری است.

مدارک زیر جهت اپلای برای دوره‌ی دکتری در آلمان مورد نیاز است:

اپلای برای دوره‌ی دکتری - Vira Study

برای تحصیل در مقطع دکتری اپلای کنید

زمانی که دوره‌ی دکتری مناسب و استاد راهنمای خود را پیدا کردید و مدارک تحصیلی شما در آلمان تأیید شد، می‌توانید برای دکتری در آلمان اپلای کنید.

براساس مقررات دانشگاه یا مؤسسه‌ی تحقیقاتی مورد نظر، درخواست شما می‌تواند به صورت آنلاین یا از طریق پست انجام شود. در این مورد، می‌توانید با واحد مربوطه در آلمان تماس بگیرید تا شما را در مورد جزئیات ارائه‌ی درخواست راهنمایی کند.

 توجه داشته باشید که کمیته‌ی پذیرش، برای مقطع دکتری بسیار گزینشی عمل می‌کند، زیرا قصد دارد بهترین متقاضیان را انتخاب نماید. حتی ممکن است کمیته‌ی مذکور، پیش از تصمیم‌گیری برای پذیرش یا عدم پذیرش، مصاحبه‌ای را با شما ترتیب دهد.

هزینه‌ را فراهم کنید

در آلمان، هزینه‌ی تحصیل در دوره‌ی دکتری نسبت به سایر مقاطع، بالاتر است. موجودی حساب بانکی مسدود فرد می‌بایست هزینه‌ی تحصیل و زندگی یک دانشجوی خارجی در آلمان را تأمین کند. دولت آلمان تنها در صورتی به شما مجوز تحصیل می‌دهد که حداقل قادر به پرداخت هزینه‌ی سال اول تحصیل خود باشید.

 اگر دانشجوی خارجی غیر اتحادیه‌ی اروپا هستید و قصد ادامه‌ی تحصیل در آلمان را دارید، می‌بایست حداقل 8640 یورو در حساب بانکی خود داشته باشید. این مقدار، براساس برآوردهای دفتر رسمی امور دانشجویان بین‌المللی، برای یک سال زندگی دانشجویی در آلمان تخمین زده شده است که هزینه‌های تحصیلی و زندگی را پوشش می‌دهد.

 توجه داشته باشید که با تغییر کیفیت زندگی در آلمان، حداقل نیاز مالی نیز تغییر می‌کند.

 هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های ایالت بادن-وورتمبرگ[1] جدیداً اعلام شده است، اما دوره‌های دکتری مشمول این تغییرات نمی‌شوند، زیرا دانشجویان دکتری بدون شهریه محسوب می‌شوند. با این وجود، دانشجویان دکتری خارجی، همانند هر دانشجوی دیگری در آلمان، باید سهم ترم را پرداخت کنند که در دانشگاه‌های مختلف، بین 150 تا 300 یورو متغیر است.

 در مورد هزینه‌های زندگی نیز با وجود این‌ که آلمان کشور تضادهای بسیار است، اما کشوری مقرون به صرفه برای زندگی محسوب می‌شود. به طور کلی، هزینه‌ی زندگی بستگی به محل و شیوه‌ی زندگی شما دارد. بر این اساس، توصیه می‌شود ماهیانه حدود 800 یورو داشته باشید.

ویزای دانشجویی یا مجوز اقامت دریافت کنید

باز هم اگر دانشجوی غیر اتحادیه‌ی اروپا هستید، برای تحصیل در مقطع دکتری آلمان می‌بایست ویزای دانشجویی یا مجوز اقامت داشته باشید. مجوز اقامت اغلب زمانی ارائه می‌شود که شما در حال گذراندن دوره‌ی دکتری فردی هستید و در پروژه‌ی صنعتی نیز مشارکت دارید. از طرف دیگر، ویزای دانشجویی نیز زمانی مورد نیاز است که دوره‌ی دکتری خود را در یک دانشگاه معتبر بگذرانید.

 شما زمانی می‌توانید اقدام به درخواست ویزای دانشجویی یا مجوز اقامت کنید که دانشگاه یا مؤسسه‌ی مربوطه تأیید کند که شما در دوره‌ی دکتری جای گرفته‌اید. در این مرحله، شما می‌بایست با سفارت آلمان در کشور خود تماس بگیرید یا مکاتبه کنید تا شما را در مورد نحوه‌ی درخواست ویزای دانشجویی یا مجوز اقامت راهنمایی کنند.

مدارک زیر جهت درخواست ویزای دانشجویی، به عنوان متقاضی خارجی دکتری در آلمان، مورد نیاز است:

همچنین، مدارک زیر جهت درخواست مجوز اقامت مورد نیاز است:

در دوره‌ی دکتری مورد نظر خود ثبت‌نام کنید

آخرین مرحله برای این که دانشجوی دکتری در آلمان محسوب شوید، ثبت‌نام در دوره‌ای است که پذیرش گرفته‌اید. این مرحله، پس از ورود شما به آلمان انجام می‌شود.

توجه داشته باشید که همه دوره‌های دکتری در آلمان نیاز به ثبت‌نام پس از پذیرش ندارند. بنابراین، برای اطلاع از این موضوع، می‌بایست با دانشگاه یا مؤسسه‌ای که از آن پذیرش گرفته‌اید، تماس بگیرید. اگر قرار است دوره‌ی دکتری خود را در یک مؤسسه‌ی تحقیقاتی بگذرانید، اغلب ثبت‌نام رسمی لازم نیست.

نیاز به مشاوره دارید؟

ما در Vira Study در کنار شما هستیم، اگر در هر مرحله از مسیر مهاجرت تحصیلی آلمان نیاز به مشاوره دارید، با مشاوران ما در Vira Syudy در تماس باشید. ما با سالها تجربه و صدها پرونده موفق در اعزام دانشجو به کانادا مشاور مطمئنی برای شما خواهیم بود.

از تحصیل و زندگی در آلمان بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: