مشاوره تخصصی: 5131-041
info@virastudy.com
Vira Study - اعزام دانشجو به خارج

نحوه‌ی انتخاب دانشگاه در کانادا

نحوه‌ی انتخاب دانشگاه در کانادا - vira study

نحوه‌ی انتخاب دانشگاه در کانادا

جنبه‌های زیادی وجود دارد که باید قبل از یافتن مؤسسه‌ی عالی موردنظرتان در خارج از کشور در نظر بگیرید. ترک خانه و نقل مکان به محیطی ناشناخته می‌تواند یک چالش واقعی باشد. فرآیند انتخاب دانشگاه باید با تحقیقات و مشاوره‌های زیادی همراه باشد، بنابراین این مقاله می‌تواند راه نجاتتان باشد چراکه مراحل پیدا کردن دانشگاه مناسب در کانادا را بهتان معرفی می‌کند.

خبر خوب این است که کانادا برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار متنوعی ارائه می‌کند و به راحتی می‌توانید رشته‌تان را انتخاب کنید. اگر رشته‌ی مورد نظرتان را از قبل می‌دانید، پس شروع به یافتن دانشگاه مناسب برایتان مشکلی نخواهد بود.

در این مقاله می‌خوانید:

آنچه باید در مورد

نحوه‌ی انتخاب دانشگاه در کانادا بدانید 

هزینه‌های تحصیل

زمانی‌که دنبال ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا هستید، با طیف وسیعی از هزینه‌ها روبه‌رو خواهید شد، به این معنا که شهریه‌ی دانشجویان داخلی و خارجی با هم فرق دارند. هزینه‌های تحصیل در استان‌های مختلف کانادا نیز تفاوت‌هایی دارند.

در کل، دانشجویان خارجی در هر کشوری باید شهریه‌ی متفاوتی بپردازند، بنابراین نمی‌توان از کانادا نیز انتظاری جز این داشت. دانشگاه‌های کانادا شهریه‌ی بالاتری را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند، زیرا بودجه‌ی عمومی آن‌ها از دلارهای مالیات‌دهندگان تأمین می‌شود و بخشی از شهریه‌ی دانشجویان داخلی در قالب یارانه پرداخت می‌شود. دانشجویان بین‌المللی اجازه دارند به صورت پاره‌وقت کار کنند، که برای خرید کتاب، پرداخت هزینه‌های زندگی و مسکن یک امتیاز محسوب می‌شود. میانگین شهریه‌ی دانشجویان بین‌المللی به برنامه‌ی تحصیلیشان بستگی دارد. با مراجعه به جدول زیر می‌توانید میانگین شهریه (به دلار کانادا) چند تا از برنامه‌های تحصیلی محبوب دانشجویان بین‌المللی را بررسی کنید.

میانگین شهریه‌ی دانشجویان بین‌المللی بر اساس رشته‌ی تحصیلی

رشته تحصیلیکارشناسیفارغ التحصیل
علوم انسانی$ 28,676$ 13,667
تدریس$ 20,875$ 15,764
مدیریت بازرگانی$ 30,400$ 38,950
مهندسی$ 33,703$ 19,301
داروسازی$ 32,450---

محل دانشگاه

یکی دیگر از جنبه‌های مهم انتخاب دانشگاه در کانادا محل آن است. آمریکای شمالی منطقه‌ی وسیعی است و باید بتوانید انتخاب‌هایتان را محدود کنید. ابتدا، در مورد استان مورد نظر تصمیم بگیرید. نقشه‌ها را آنلاین بررسی کنید و ببینید قرار است به کجا بروید و محوطه‌ی دانشگاه دقیقاً کجاست. ممکن است دانشگاه‌های کانادا بیش از یک پردیس داشته باشند. علاوه بر آن، دنبال محل اقامت هم باشید. اگر از محوطه‌ی دانشگاه دور است، باید هزینه‌های حمل و نقل را نیز محاسبه کنید. هم‌چنین می‌توانید از اقامتگاه‌های خود دانشگاه استفاده کنید.

محوطه‌ی دانشگاه

 بسیاری از دانشگاه‌های کانادا این فرصت را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند که به صورت مجازی از پردیس‌ها بازدید کنند. هر پردیس حال و هوا و فرهنگ خاص خود را دارد و باید ببینید آیا ارزش‌هایتان با ارزش‌های آن پردیس می‌خواند یا خیر. اگر پردیس دانشگاه کافه تریا و کتابخانه داشته باشد، تجربه‌ی مطالعه‌تان را ارتقاء می‌بخشد. کتابخانه ضروری است، زیرا بیشتر وقتتان را با کتاب‌ها و سایر محتواهای آموزشی می‌گذرانید. می‌توانید با کسانی که در محوطه با ایشان برخورد می‌کنید، صحبت کنید یا بهتر آن است که با فارغ التحصیلان آن دانشگاه قرار ملاقات بگذارید و در مورد شرایط و فعالیت‌های پردیس بحث کنید.

نحوه‌ی انتخاب دانشگاه در کانادا - Vira study

فرصت‌های بورسیه

اگر به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به دنبال بورسیه‌ی تحصیلی در کانادا هستید، فرصت‌های متعددی خواهید یافت. اکثر بورسیه‌ها توسط نهادهای دولتی کانادا، دولت‌های خارجی، سازمان‌های غیر دولتی و هم‌چنین سازمان‌های بین‌المللی ارائه می‌شوند. اگر می‌خواهید برای بورسیه دانشگاهی اقدام کنید، بهتر است با دفتر کمک مالی آن دانشگاه کانادا تماس بگیرید. بهتر است درباره‌ی شرایط اصلی دریافت بورسیه‌ها سؤال کنید، زیرا اکثر بورسیه‌ها بر اساس شایستگی‌های علمی پرداخت می‌شوند. با این حال، باید خوب تحقیق کنید تا بفهمید چه نوع برنامه‌های بورسیه‌ای ارائه می‌شوند.

برنامه‌ی درسی

قبل از پایان فرآیند درخواست دانشگاه، طرح‌های درسی آن برنامه‌ی تحصیلی را در نظر بگیرید. دروس و محتواهای دانشگاهی که در یک برنامه‌ی مطالعاتی خاص ارائه می‌شوند، تا پایان ترم و یا حتی سال تحصیلی همراهتان هستند. وقتی برنامه‌ی تحصیلیتان را می‌خوانید، متوجه می‌شوید که چه دانش و مهارت‌هایی را باید بیاموزید.

با مرور برنامه‌ی درسی، با استانداردها و هم‌چنین اهداف یادگیری آشنا خواهید شد. در بسیاری از موارد، درک روشنی از کتاب‌ها، مطالب، ویدئوها، ارائه‌ها و مطالب مورد نیاز دوره به دست خواهید آورد. ممکن است با مرور برنامه‌ی درسی، متوجه شرایط تحصیلی آن مؤسسه‌ی آموزشی برای فارغ التحصیلی نیز شوید، مانند درس‌هایی که باید بگذرانید، تعداد واحدهایی که باید تکمیل کنید و غیره.

تجربه‌ی عملی

یادگیری نظری یک چیز است، اما پیاده‌سازی عملی دانشی که به دست آورده‌اید، اثباتی است بر آن‌که آن دانش را یاد گرفته‌اید‌. هنگام انتخاب دانشگاه، ببینید که آیا دوره‌های کارآموزی، کارگاه یا همکاری هم ارائه می‌دهد یا خیر. برخی از دانشگاه‌ها هستند که برنامه‌هایی را برای موفقیت حرفه‌ایتان تدارک دیده‌اند. علاوه بر آن، در یادگیری عملی، تجربه‌های ارزشمندی در مدیریت موقعیت‌های واقعی به دست خواهید آورد و قادر خواهید بود تصمیمات دقیق و مناسب بگیرید. 

«تجربه بهترین معلم است.»

گزینه‌های اسکان

مسکن یکی از مهم‌ترین جنبه‌هایی است که به عنوان یک دانشجوی خارجی باید قبل از انتخاب دانشگاه عمیقاً به آن فکر کنید. این امر بر فعالیت‌های اجتماعی شما و مواردی دیگر تأثیرگذار است.

اقامتگاه‌های دانشگاه‌ یک گزینه‌ی مقرون‌به‌صرفه هستند، زیرا نزدیک دانشگاه هستند و لازم نیست نگران رفت و آمد برای رفتن سر کلاس‌ها باشید. سایر انواع اقامتگاه‌ها به بودجه‌ی بیشتری نیاز دارند، به عنوان مثال، اگر می‌خواهید در خارج از فضای دانشگاه زندگی کنید، خانه‌های شخصی یا خوابگاه‌های خصوصی انتخاب مناسبی خواهند بود. اگر یکی از این دو گزینه‌ی آخر را انتخاب می‌کنید، توجه کنید که اجاره‌تان شامل چه چیزهایی می‌شود. گزینه‌ی دیگری که کمتر متداول است، اقامت در خانه‌های محلی است که در آن، یک اتاق در خانه‌ی خانواده‌های محلی اجاره می‌کنید.

جمعیت دانشجویی

جمعیت دانشجویی ارتباط تنگاتنگی با اعتبار دانشگاه دارد، در واقع هر چه یک مؤسسه‌ی عالی دانشجویان بیشتر و بهتری را ثبت نام کند، اعتبارش بیشتر می‌شود. قبل از تصمیم‌گیری در مورد دانشگاه، حتماً جمعیت دانشجویی آن را بررسی کنید. زیرا نشانه‌ی مهمی است که دانشگاه متمایز و برگزیده است. علاوه بر این، اگر جمعیت دانشجویی متنوع باشد، محیطی چندفرهنگی خواهد داشت و در آن‌جا می‌توانید باورهای خود را به چالش بکشید و ذهن بازتری داشته باشید. جمعیت زیاد و متنوع دانشجویی نشان می‌دهد که آن مؤسسه‌ی آموزشی به تنوع در بدنه‌ی دانشجویی و ویژگی‌های جمعیتی محلی اهمیت می‌دهد.

رتبه‌ی دانشگاه

دلایل زیادی وجود دارند که شما را به سمت انتخاب دانشگاه‌های خوب سوق می‌دهند، یکی از آن‌ها رتبه‌ی بالای این دانشگاه‌ها است. با این وجود، رتبه‌ی یک دانشگاه حاصل مقایسه‌ی آن با دانشگاه‌های دیگر است. هر دانشجویی وظیفه دارد که به رتبه‌بندی دانشگاه بسنده نکند و درباره‌اش تحقیق کند. می‌توانید تعداد فارغ‌التحصیلان و یا دیدگاه سایر نهادها درباره‌‌ی آن را نیز در نظر بگیرید. یکی از مزایای رتبه‌بندی دانشگاه این است که متوجه می‌شوید کدام برنامه‌ها بیش از همه محبوب‌ و معتبر هستند. هنگامی‌که می‌خواهید یک سیستم رتبه‌بندی دانشگاهی را بررسی کنید، باید ببینید از چه روشی برای مرتب کردن دانشگاه‌ها استفاده کرده‌اند. رتبه‌بندی دانشگاه باید صرفاً به عنوان یک عامل اولیه در نظر گرفته شود و به دنبال یافتن دانشگاهی باشید که برای شما مناسب باشد.

نظرات دانشجویان

خواندن نظرات یکی از قابل اعتمادترین روش‌ها برای یافتن بهترین گزینه تقریباً در هر زمینه‌ای است. هر کس باید برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین دانشگاه و برنامه برای خود‌، از این رویه پیروی کند. جست‌وجو و خواندن نظرات دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نقشی اساسی در تصمیم‌گیریتان در مورد دانشگاه و برنامه‌ی تحصیلی ایفاء می‌کند. نظرات دانشجویان بین‌المللی که در پورتال‌های مختلف می‌خوانید، همگی ارزیابی‌های شخصی دانشجویان و فارغ التحصیلان هستند. چنین بررسی‌هایی معمولاً در قالب نمره دادن به دانشگاه از 5 ستاره و توضیحات متنی انجام می شود. دلیل اهمیت نظرات دانشجویان این است که اطلاعاتی که ارائه می‌دهند، واقع‌بینانه است و آن دانشجویان واقعاً صادق هستند. بنابراین، هنگام انتخاب یک دانشگاه، بهتان اطمینان می‌دهد.

شرایط و روند پذیرش

پس از این‌که فهرست دانشگاه‌های موردنظرتان را محدود کردید، روند پذیرش و شرایط دانشگاه‌های کانادا مطرح می‌شوند. اولین و مهم‌ترین شرط ورود مستقیم به یک مقطع دانشگاهی در کانادا، داشتن مدرک زبان است. علاوه بر آن، دانشگاه‌های کانادا مدارکی را از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

قبل از انتخاب دانشگاه موردنظرتان در کانادا، شرایط برنامه‌ی تحصیلی مورد نظرتان را در آن دانشگاه بررسی کنید. برای گرفتن پذیرش، باید شرایطی را که دانشگاه تعیین می‌کند، برآورده کنید. از این رو، بخش مهمی از فرآیند یافتن دانشگاه مناسب محسوب می‌شود

سوالات متداول درباره‌ی نحوه‌ی انتخاب دانشگاه در کانادا

مطمئناً در طی سال‌های دبیرستان به رشته‌ی تحصیلی‌ای که می‌خواهید ادامه دهید، فکر کرده‌اید. اگر کمی زودتر شروع به جست‌وجو کنید، چیزی را از دست نمی‌دهید، حتی اگر ابتدا یا اواسط دبیرستانتان باشید. فقط به خاطر داشته باشید که انتخاب دانشگاه یک انتخاب مادام العمر است و باید به خوبی و به طور کامل درباره‌اش فکر کنید. به محض آن‌که  یک برنامه‌ی خاص را انتخاب کردید، به وب‌سایت دانشگاه بروید و شرایط و مهلت‌های زمانی مربوط به آن را مطالعه کنید. در دبیرستان باید بهترین عملکرد را داشته باشید و بهترین نتایج را بگیرید که به معنای نمرات بالا و برآورده کردن معیارهای لازم برای پذیرش در کالج‌های آینده‌ی کانادا است.

آماده‌سازی درخواست تحصیل در کانادا مانند یک کار تمام وقت است، زیرا باید دستورالعمل‌های دقیقی را دنبال کنید و درخواست را به موقع بفرستید. در این‌جا به مراحل درخواست از کالج‌های کانادا پرداختیم. بسته به مدرک تحصیلی مورد نظرتان، مدارک مختلفی ازتان می‌خواهند. با این حال، برخی از متداول‌ترین‌ها آن‌ها شامل مدرک مهارت زبان، رونوشت‌های دانشگاهی و اثبات بودجه و سایر موارد هستند.

پرونده‌های مهاجرتی

پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا – اخذ شده توسط Vira Study

از تحصیل و زندگی در کانادا بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید: